ANTEC Sonata Elite
Strona 1 - Wstęp
Idzie wiosna, a z nią nowe trendy mody, więc może czas na zmianę ubranka ... naszego komputera :) Obudowy nie zmieniamy zbyt często, no chyba że planujemy wymianę wszystkich wnętrzności, więc i przy okazji montażu całości Pceta, dokupimy coś bardziej gustownego, przewiewnego bądź po prostu większego (lub na odwrót).
Jeśli planujecie w najbliższym czasie kupno nowej obudowy, to możecie rzucić okiem na tą recenzję, w której chcę przybliżyć Wam produkt doskonale znanej i renomowanej firmy ANTEC. Dziś opowiem o modelu SONATA ELITE, który dedykowany jest dla użytkowników szukających obudowy przewiewnej, skromnej ale dobrze wykonanej.
Już po pierwszym spojrzeniu na kartonowe opakowanie utwierdzi nas w przekonaniu, że gdzieś to już widzieliśmy.
I w zasadzie nie będziecie się mylić, bo z niemal identycznym wyglądem przedniego panelu, spotkaliśmy się już we wcześniejszych wcieleniach Sonaty, choćby w zamieszczonej na naszych łamach recenzji modelu Sonata III. Jednak nazwa Elite zobowiązuje, więc do czynienia będziemy mieli z bardziej rozwiniętym i lepiej wyposażonym produktem.
Prawda, że podobna do „trójki”? Jednak zasadniczą różnicą są widoczne na prawej pokrywie, prostokątne otwory wentylacyjne, wykończone stylową ramką (coś jak boczne chrapy w sportowym bolidzie) i wypełnione metalową siatką, która powstrzyma część większych pyłków kurzu. Mniej więcej po środku panelu wykonanego z dwuwarstwowego polikarbonu, tuż pod klapką kryjącą część przeznaczoną na napędy optyczne, wkomponowano czarną, dekoracyjną płytkę stanowiącą podstawę dla pięciu gniazd połączeń (2 x USB, 1 x eSATA, mikrofon, słuchawki) i dwóch diod LED, wskazujących stan pracy komputera (Power) i aktywność dysku / dysków twardych.
Wraz z obudową otrzymamy sporo dodatków. Prócz standardowego kompletu wszelakiego rodzaju wkrętów, dostaniemy jeszcze kluczyki do zamykania klapki, firmową naklejkę i kilka plastikowych pasków mocujących, ułatwiających spięcie okablowania komputera.
Ale w większym pudełku odkryjemy jeszcze dwie, całkiem spore przedmioty. To kieszeń adaptacyjna do montażu napędu FLOP lub stacji czytnika kart flash i ... cooler wyposażony w dużą turbinę. Jak widać, Antec w modelu Elite położył duży nacisk na chłodzenie podzespołów ukrytych w jej wnętrzu. Gdzie możemy opcjonalnie zamontować panel turbiny, dowiemy się w dalszej części tej recenzji.
Zanim przejdziemy do dalszego oglądania Sonaty Elite, rzućmy okiem na podstawowe dane techniczne: