2012-04-22 23:32
Autor: Mirosław Langer (lami)
12

ASRock A75 / A55 z APU A8-3870

Strona 4 - APU A8 3870

Firma AMD, w pierwszym rzędzie wypuściła na rynek konstrukcje APU, które były pozbawione możliwości zmiany mnożnika. Z początkiem roku, weszły do sprzedaży dwie konstrukcje z odblokowanym mnożnikiem, czyli klasyczne Black Edition. Producent zastosował następujące oznaczenia, A6 - 3670 oraz A8 – 3870, różnica w cenie wynosiła około 40-50 zł więcej za modele Black Edition.




Jedną z kluczowych zmian jest podniesienie taktowania rdzenie procesora CPU o 100MHz, w przypadku A8-3870 taktowanie wynosi równe 3000MHz zamiast 2900MHz dla A8-3850. Analogicznie wygląda to w serii A6. Poniższa tabelka przedstawia całą rodzinę APU.



Zobaczmy zatem jak prezentuje się A8-A3870 w okienku programu CPUZ, który pokazuje nam szczegóły techniczne konstrukcji procesora, płyty i pamięci DDR3. Parametry są znane procesor CPU pracuje z częstotliwością 3000MHz natomiast układ graficzny GPU jest fabrycznie ustawiony na 600MHz. Pozostaje kwestia overclockingu jednostki A8-3870 szczycącej się przydomkiem Black Edition, co też rodzi pewne zobowiązania dotyczące taktowania i wydajności konstrukcji.



Karty leżą na stole, zatem sprawdzamy nasze atuty. Początkowo, szukamy najwyższej częstotliwości pracy CPU oraz GPU. Pomagając sobie regulacją napięcia podstawowych podzespołów, uzyskane wyniki wyglądają następująco:





Różnice pomiędzy obiema płytami głównymi są niewielkie i wynikają jedynie z drobnych różnic w częstotliwości taktowania magistrali. W przypadku A75 Extreme6, ta wartość była nieznacznie wyższa. Trzeba przyznać, że chipset A75, sprawował się troszeczkę lepiej i był bardziej stabilny po przeprowadzeniu OC. Układ graficzny, pracujący wspólnie z procesorem, pozwolił przy zachowaniu stabilności zwiększyć swoje taktowanie o 200MHz do 800MHz. Ten czynnik powinien pozytywnie wpłynąć na wydajność co sprawdzimy w testach. Podczas zabawy w overclocking, priorytetem jest zachowanie stabilności. Jeżeli jeden z testów nie wychodzi i powoduje problemy sprzętowe lub programowe, procedura testowa rozpoczyna się od nowa. Trzeba obniżyć lub zmienić ustawienia, które gwarantują stabilność testowanej platformie. Płyta główna ASRock Pro3 z chipsetem A55, momentami pracowała niestabilnie. Przy założeniu, że mamy prawie bliźniacze konstrukcje chipsetu oraz płyt głównych, można sądzić że przeróbka A75@A55 wpłynęła nieznacznie na wydajność. Podczas prowadzonych testów, temperatura rzadko przekraczała 50 stopni Celsjusza. Dobrze to świadczy o jednostce APU, pokazuje to kolejny zrzut ekrany zrobiony podczas stresu.



Jedynym „mankamentem”, który można było zaobserwować i poczuć, to wysoka temperatura mostka południowego. Fabrycznie zamontowany radiator, rozgrzewa się bardzo mocno i dotykając go palcami natychmiast wyczuwamy wysoką temperaturę radiatora. Ta uwaga dotyczy obu konstrukcji, które były testowane. Po prezentacji wykresów oraz analizie wyników będzie można dokonać podsumowania i oceny końcowej testowanych produktów.

Strona 4 z 8 <<<12345678>>>