2004-05-26 09:17
Autor: Stathis
11

ASUS MYPAL A620BT + GPS GR-230

Strona 5 - GPS w praktyce

Holux GPS GR-230 w połączeniu z palmtopem Asus A620BT swoim działaniem może zachwycić niejedną osobę!. Bardzo precyzyjne określenie położenia względem wirtualnej mapy wyprowadziło mnie z wielu miejsc do których nigdy bez przewodnika bym się nie zapuścił – tym bardziej w nocy… :). Wskaźnik mapy pokazuje prędkość, wysokość nad poziomem morza, kierunek w którym porusza się samochód czy pilot samolotu, paralotniarz, turysta - zastosowań może być naprawdę wiele. Dodatkową informację uzyskujemy z głośniczków, z których dobiega np. kobiecy głos (jest kilka możliwości do wyboru).
Przykładowy głos można usłyszeć na witrynie internetowej Automapy, klikając na głośniczek w prawym dolnym rogu, lub poprzez włączenie multimedialnej prezentacji strony (polecam :)).


Włącz głośniczek, lub zobacz dość fajnie przygotowaną multimedialną prezentację.


Mimo długiego czasu pracy komputera PocketPC + GPS na bateriach, producent Automapy zaleca użycie zewnętrznego źródła zasilania (np. gniazda zapalniczki) – niestety ja akurat miałem niesprawną.
Podczas testów obydwa urządzenia na wbudowanych akumulatorkach nie miały najmniejszego problemu z poprawnym wskazywaniem trasy oraz pozycji przez około 1,5 godziny. Po tym czasie połączenie pomiędzy urządzeniami zrywało się.
Pomimo dość sporej pojemnościowo mapy Polski i zadziwiająco wąskich dróg, po których nawigacja mnie prowadziła, nie znalazłem tam jednak swojego dość dużego osiedla (Naftowa).
Co się tyczy samego funkcjonowania nawigacji, to zboczenie z wyznaczonej wcześniej trasy powoduje szybką reakcję programu. Miły głos informuje o procesie wyszukiwania nowej trasy w celu szybkiego znalezienia drogi powrotu na poprzednio wyznaczony szlak. Niestety czasami trwało to zdecydowanie za długo (wynika to z dość dużego rozmiaru samej mapy Polski, bo aż 23.9 MB – dla porównania mapa Warszawy zajmuje 4.4 MB, Krakowa 2.2 MB).

Na ekranie Automapy widnieje także informacja o sile odbieranego sygnału z wykrytych satelit oraz o sile sygnału bluetooth pomiędzy GPS-em a palmtopem. Wszelkie wykonywane przeze mnie próby połączenia jednego z drugim w zamkniętym pomieszczeniu kończyły się porażką – wniosek taki, że bez wykrycia sygnału z satelity urządzenie Holux GPS GR-230 nie jest w stanie pracować (tak więc przebywając w budynku nie mamy możliwości połączenia z systemem satelitarnym).
System Automapy współpracuje z wieloma modelami GPS komunikującymi się za pomocą portu com. Jeżeli odbiornik ten posiada wyjście typu COM (port szeregowy) i wysyła komunikaty GPS w określonym standardzie.
Ogólnie wrażenia z używania tego typu sprzętu są jak najbardziej pozytywne.
Każdy kto zakupi wspomniany zestaw będzie jednak musiał najpierw się z nim troszkę oswoić (metoda prób i błędów), by po jakimś czasie dojść do precyzji.

Holux GPS – także bardzo dobrze spełnia swoje zadanie. Jednak chyba jestem zwolennikiem kablowego połączenia :) - bluetooth jest zbyt prądo-żerny, do tego dochodzą rzadkie ale powtarzające się problemy z komunikacją.
Jeszcze jeden problem na który należy zwrócić uwagę to konieczność wyposażenia samochodu w dwa gniazda zasilające, ponieważ jedno od zapalniczki nie wystarczy do zasilenia dwóch urządzeń - Palmtopa i GPS.

Jak na razie nie mogę porównać tego zestawu z innym ponieważ to pierwsze tego typu testowane urządzenie, tak więc moja ocena dla niektórych może być mało obiektywna.
Poniżej mała galeria z wycieczki :) (trasa Sosnowiec-pola uprawne-Olkusz w nocy i w dzień):











Jazda z czymś takim jest nie lada przygodą!

Strona 5 z 6 <<<123456>>>