2006-03-08 18:48
Autor: Jolly Roger
5

ATI Radeon Xpress 200 CrossFire ECS i Asus

Strona 1 - Wstęp

Chipsetowa karuzela rozkręciła się na dobre. W chwili obecnej mamy ogromny wybór układów, które mogą być sercem płyt głównych dla wymarzonego komputera z procesorem S939. Obok chipów, które są w stanie obsłużyć tylko jedną kartę graficzną PCI-Express, już od dawna są dostępne urządzenia zbudowane w oparciu o nForce4 SLI. Na podobne płyty, które by poradziły sobie z obsługą dwóch VPU w trybie CrossFire, musieliśmy nieco dłużej poczekać. Obok absolutnej nowości - Xpress 3200 - na rynku dostępne są urządzenia w zdecydowanie niższej cenie i właśnie takimi produktami postanowiłem się zająć. Dzisiejszymi bohaterami są dwie płytki firmy ECS i jedna marki Asus, wykorzystujące dobrze znane układy ATI Radeon Xpress 200 CrossFire.


Przyjrzyjmy się zatem temu, co Xpress 200 CrossFire jest w stanie zaoferować użytkownikowi. W porównaniu do jej dosyć leciwego poprzednika - w postaci Radona Xpress 200 - zmieniono nieco konstrukcję. W chwili obecnej nabywca ma do dyspozycji 2xPCI-E x16 oraz dźwięk High Definition Audio, czego brakowało u starszego krewniaka. W wersji przeznaczonej dla dwóch kart graficznych w trybie CrossFire zastosowano mostek północny RD480. Jeżeli chodzi o obsadę układu stanowiącego mostek południowy, to tutaj jest większa dowolność, jako że część producentów nie skorzystała z SB450, stosując w jego miejsce chip ULI 1575.


W niniejszej recenzji przyjrzymy się trzem płytom głównym firmy ECS oraz Asus, które mogą być podstawą wydajnego komputera, mającego możliwość zaprzężenia dwóch kart graficznych w celu wyświetlenia obrazu 3D. Produkty te pod względem konstrukcyjnym prezentują się dosyć podobnie, lecz będzie można wyraźnie zauważyć, że obaj producenci starali się wyeksponować różne aspekty swoich produktów, nastawiając się na inną klientelę

Strona 1 z 12 12345...12>>>