2006-03-08 18:48
Autor: Jolly Roger
5

ATI Radeon Xpress 200 CrossFire ECS i Asus

Strona 2 - ECS KA1 MVP Extreme

ECS KA1 MVP


Na pierwszy ogień poszła płyta firmy ECS o nazwie KA1 MVP. Dodatkowe słówko Extreme po nazwie miało sugerować ekstremalne ... No właśnie, co? Chyba tylko producent wie. ECS ostatnimi czasy dorzuca słówko Extreme do nazw swoich płyt, sugerując zapewne ogromne możliwości danego egzemplarza. Specyfikacja tego produktu przedstawia się następująco:

CHIPSET
- North Bridge: ATI RD480
- South Bridge: ATI SB450
PAMIĘĆ
- Dual-channel
- 4 x 184-pin DDR SDRAM DIMM (łącznie do 4 GB)
GNIAZDA ROZSZERZEŃ
- 2 x PCI Express x16
- 2 x PCI Express x1
- 2 x PCI
PAMIĘĆ MASOWA
- 4 x SATA 2
- 2 x PATA
- 4 x SATA
INNE:
- 2 x IEEE1394a
- dźwięk Realtek ALC880 8-channel audio CODEC
- dual LAN (1000 i 100 Mbps)



Płyta zbudowana jest w oparciu o fioletowy laminat, zaś reszta elementów prezentuje dosyć pstrokatą kolorystykę. Wielką zaletą owego produktu jest całkowicie pasywne chłodzenie mostków. Warto jednak zauważyć, że elementy układu zasilającego procesora są owiewane przez niewielki wentylator. Pomimo obaw, coolerek ten okazał się bardzo cichy i przez cały okres testów nie wydawał z siebie nieprzyjemnych dźwięków


Rozmieszczenie elementów ma dwie zasadnicze wady. Po pierwsze, 4-pinowe gniazdo zasilające 12V umieszczono nieco niefortunnie - lepszym rozwiązaniem wydaje się przesunięcie tego elementu nieco wyżej - przy brzegu laminatu, obok gniazd pamięci. Na PCB umieszczono również złącze zasilające molex, które służy do dostarczenia dodatkowej energii płycie, w przypadku gdy obsadzimy dwie karty graficzne - przydałoby się je umieścić w miejscu, gdzie widnieje plakietka z napisem Extreme.

Z pewnością jedną z rzeczy rzucającą się w oczy jest fakt umieszczenia specjalnej płytki w slocie PCI-E x16. W przypadku, gdy płyta pracuje w konfiguracji z jedną kartą, w niebieskim gnieździe należy umieścić ten mały element, gdyż bez tego płyta po prostu nie odpali, a zamiast bezproblemowego startu przywitają nas złowieszcze popiskiwania głośniczka systemowego.


Spoglądając na panel płytki, nie dostrzeżemy nic niezwykłego - ot taki standard powielany w wielu produktach tej klasy.


Za to moderzy i wielbiciele diodek oraz tym podobnych świecidełek z radością przyjmą fakt, że podczas pracy wnętrze obudowy zostanie podświetlone na niebiesko.



Zaglądając do sporej wielkości pudełka, w którym został dostarczony rzeczony ECS, można zdecydowanie docenić ilość wyposażenia, które tam znajdziemy. Użytkownik dostanie sporo okablowania, panel umieszczany w zatoce FDD, kabel sieciowy skrosowany oraz dodatkową kostkę biosu.


Wyposażenie owego modelu jest doprawdy królewskie - zabrakło tylko okrągłych kabli do podłączenia FDD oraz HDD.

Strona 2 z 12 <<<123456...12>>>