2011-12-16 09:04
Autor: Paweł Markisz (straszny)
19

Acer Iconia TAB A100 - tabletowe 7 cali w akcji

Strona 3 - Możliwości i obsługa urządzenia - software

Urządzenie wyposażone jest w najnowszą wersję systemu Android 3.2 Honyecomb. Pozornie jest to ten sam system, który mamy w np. Asus Transformerze, ze wszystkimi jego zaletami i wadami. Dobra kompatybilność oznacza że bez problemu uruchomimy starsze gry i programy. Mniejszą rozdzielczość OS obsługuje bez problemu, aczkolwiek od razu rzuciło mi się w oczy że przy przeglądaniu sieci strony www są w wersji pionowej renderowane tak, że bez każdorazowego przybliżenia są nieczytelne (za mała czcionka), mimo upakowania pikseli na poziomie 166ppi. System Iconii w żaden specjalny sposób nie jest przez Acera spersonalizowany czy rozbudowany. Dostajemy wprawdzie zestaw widgetów i aplikacji, ale sam system wygląda jak "czysty" 3.2. Nie ma tu żadnego autorskiego UI typu HTC-Sense.

To co razi to słabsza praca ekranu dotykowego niż w Transformerze. Wielokroć przy Acerze zdarzał mi się misclick, albo duży lag czy niepoprawna interpretacja mojego dotknięcia ekranu. Gdybym wcześniej nie miał już w rękach tabletów z OSem w wersji 3.2 stawiałbym na niego, ale wszystko wskazuje że to słabej jakości ekran dotykowy generuje te kłopoty. Niedokładna praca ekranu znacząco obniża komfort pracy użytkownika z Iconią.

wirtualna klawiatura ... ma tego pecha że przy proporcjach 16:10 i wielkości 7 cali jest niezbyt poręczna. O ile pozioma wirtualka tabletów 10 cali pozwala pisać dwoma rękami, naśladując klawiaturę fizyczną, to ta z Iconii jest trochę za mała. Dwoma rękami pisze się niewygodnie, tablet wymaga precyzji, z kolei jedną jest wolno (bo za duża i macha się po niej długo jednym palcem). W pionie pisze się źle bo klawisze są już dość małe a nasz ekran niestety niezbyt precyzyjny (co daje sporo misclicków). Ani w pionie ani w poziomie nie pisało mi się komfortowo na tym urządzeniu. Klawiatura nie ma zaimplementowanej funkcji SWYPE, choć można takową ściągnąć sobie z Marketu. Do tego wszystkiego dochodzi wspomniana wada ekranu - zła reaktywność daje laga przy pisaniu i to takiego który często przekracza sekundę. Pisanie postów na IN4 było na Acerze zdecydowanie dyskusyjną przyjemnością.

Brak pełnowymiarowego portu host-USB powoduje że do tabletu nie podłączymy zewnętrznych myszek ani klawiatur, jesteśmy ograniczeni do portu mini-USB, który możemy wykorzystać co najwyżej do podłączenia urządzonka jako pen-drive do innego sprzętu komputerowego (klawiatura i myszka pozostają do podłączenia w droższych wersjach bluetooth).

Odtwarzanie video - podobnie jak Transformer testowany Acer ma pewne kłopoty wynikające ze zbyt słabej mocy układu Tegra 2. Przetestowane nagranie filmów HD z aparatu Sony DSC-HX9V daje taki efekt:
- 720p, 25 fps - płynnie
- 720p, 50 fps - rwie
- 1080p, 25 fps - rwie
- 1080p, 50 fps - praktycznie nie da się oglądać (slideshow)

filmy przekodowane wcześniej na PC do 720p, 25fps chodzą na urządzeniu bardzo płynnie.

Zainstalowany player miał kłopoty z częścią filmów, dlatego ściągnąłem sobie z Marketu MX playera z kodekami do sprzętowej obsługi Tegry 2. Jak poruszyliśmy sprawę playera to przejdźmy do załączonego oprogramowania, z Tab-em dostajemy:

Docs to Go - pakiet biurowy, jeden z najlepszych na rynku, pozwala na czytanie, edycję i tworzenie dokumentów w formacie doc (i docx), ppt, xls, pdf ... z tym że z urządzeniem dostajemy darmową wersję demo, ograniczoną tylko do czytania dokumentów. Jeśli chcecie sami edytować cokolwiek w DocsToGo trzeba ściągnąć płatny dodatek. Więc pakiet biurowy niby jest, ale praktycznie go nie ma. Chciałem tu przy okazji zaznaczyć że pełne "Docs To Go" to doskonała aplikacja, którą każdemu szukającego mobilnego mini-biura na smartfonie czy tablecie można polecić. Stabilna, otwiera nowe formaty i regularnie rozwijana. Ale w wersji pełnej.

Planner- chyba najlepsza aplikacja jaka jest związana z Iconią, integruje kalendarz, notatnik, sketchbook. Pozwala na planowanie spotkań i wydarzeń. Używa się go bardzo szybko, jest przejrzysty i to taka perełka w całym tym niezbyt rewelacyjnie prezentującym się oprogramowaniu. Ma wbudowany czytnik RSS.

AUPEO Personal Radio- internetowe radio oferujące muzykę przez streaming z internetu.

Clear.fi - serwer multimediów dla Iconii Tab

eReading- interaktywna półki z skrótami do aplikacji, w tym wypadku: Multimedia, Social, GameZone. eReading zawiera oczywiście aplikacje do czytania e-książek, jak i ich kupowania – Lumiread oraz Kobo, jak pewnie możecie się domyśleć - darmowe i do ściągnięcia na każde urządzenie... nie do końca rozumiem sens tej aplikacji, która oznacza że do uruchomienia potrzebnego programu mam o 1-2 puknięcia więcej niż gdyby ich ikonki były na głównym ekranie. Za to jest bardzo ładna graficznie.

Multimedia- NemoPlayer, YouTube i MusicA. Typowe w swojej klasie programy, może z wyjątkiem MusicA, który służy do identyfikowania odłuchiwanej muzyki i od razu do jej zakupu.

Social Jogger - szybkie łączenie i dodawanie wpisów na portalach społecznościowych.

Tegrazone - sklep pośrednik tylko i wyłącznie z grami wykorzystującymi układ Tegra, ich liczba wprawdzie ciągle rośnie (obecnie jest to 31 sztuk) ale w niezbyt szybkim tempie.

z elementów softwarowo-hardwarowych warto nadmienić że zarówno WiFi jak i GPS działały z oprogramowaniem bardzo dobrze. GPS łapał błyskawicznie fixa, wifi miało zasięg na granicy najlepszych urządzeń jakie do tej pory używałem. Do obydwu nie mam żadnych zastrzeżeń.

całe załączone oprogramowanie i system można podsumować tak - praktycznie dostajemy preinstalowane darmowe oprogramowanie, bez żadnych specjalnych bonusów. Wyjątkiem jest tutaj tylko ten Planner, będący bardzo dobrym programem. Sam system ma pewne kłopoty z responsywnością przy nawigowaniu na www i między aplikacjami, ale nie wynika to z samej natury OSa 3.2 tylko z jakichś sprzętowych problemów ekranu.

Strona 3 z 6 <<<123456>>>