2006-05-15 15:22
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
12

Akcesoria VIZO

Strona 4 - VIZO Luxon

Czas aby przejść do innej dziedziny w ofercie firmy VIZO, a mianowicie ubranek dla dysków twardych.
Pobieranie i wymiana dużej ilości plików ze znajomymi często zmusza nas do brania pod pachę swojego HDD z komputera lub innego (zazwyczaj o mniejszej pojemności – sam używam takiego 15GB). Zazwyczaj używamy do tego wysuwanych kieszeni lub niesiemy taką „nagą bidulę”, dotykając niejednokrotnie odsłoniętej elektroniki dysku. VIZO postanowiło dać nam szansę na ładne i bezpieczne dla HDD urządzenie w naszych domach. Wystarczy zakupić obudowę VIZO Luxon LUX-350SA i umieścić w nim posiadany dysk twardy (lub zakupić np. 40-to GB – cena poniżej 200zł). Wydatek to nie wielki, ale za to jak to się prezentuje ... za chwilę właśnie zobaczymy.


Do redakcji trafiła wersja VIZO Luxon Black, przeznaczona dla wszystkich dysków twardych standardu 3.5 cala. W ofercie dostaniemy jeszcze wersję w kolorze srebrnym i niebieskim.


W pudełku dość tłoczno ...


Komplet wyposażony jest bogato. Znajdziemy w nim :
- zasilacz
- stojak
- kabelek SATA
- kabelek USB
- komplet końcówek do podłączenia dysku wewnątrz obudowy (zasilające Molex i SATA, mini taśma IDE i kabelek SATA)
- komplet wkrętów montażowych
- mały śrubokręt imbusowy
- śledź z wyjściem SATA
- płyta CD ze sterownikami dla systemów Windows 98 i Milenium
- instrukcja obsługi w języku angielskim
- zworka
- mikrofibrowa „ściereczka” do czyszczenia obudowy


Dane Techniczne

Chipset – Jmikron JM20330
Interfejs/porty – SerialATA, USB 2.0High Speed (USB 1.1)
Transfer – SATA - 1.5 Gbps (150 MB/s)
USB 2.0 – 480 Mbps (60 MB/s)
USB 1.1 – 12 Mbps (1.5 MB/s)
Zgodność – Windows 2000, XP
Windows 98 SE, Milenium tylko po instalacji sterowników z CD
Mac OS 8.6 – 9.0 i wyższe
Zasilanie – AC 100 – 240V, max 1.5A, 50-60Hz 70-100 VA

Obudowa Luxon wykonana jest z aluminium, co zarazem zmniejszya wagę urządzenia, jak i ma pomóc w odprowadzeniu ciepła generowanego przez zamknięty w obudowie dysk. Boczna jej krawędź, zawierająca długi, przezroczysty „światłowód” z pleksiglasu (podświetlany diodą LED) wykonano z polikarbonatu. Dioda w stanie spoczynku świeci na niebiesko, by podczas zapisu lub odczytu przybrać barwę zbliżoną do fioletu.


Ramka wewnętrzna ściśle przylega do boków HDD, co uniemożliwia jego luźne przemieszczanie się w jej wnętrzu. Dodatkowo dysk przytwierdzamy od spodu wkrętami.


Po umieszczeniu nośnika w „kieszeni” i jego umocowaniu, musimy zamontować komplet końcówek połączeniowych. W przypadku mojej starej 15-tki jest to taśma IDE, zasilanie Molex z wtyczką, która połączy urządzenie z płytką zarządzającą funkcjami włącznika On/Of oraz portami USB i SATA -S.


Pod wejście DC Jack podłączamy zasilacz znajdujący się w zestawie.


Teraz zostanje nam założyć zewnętrzną część (ozdobną) ...


... i zamontować stojak. Całość wygląda bardzo estetycznie ...


Przez systemy Windows 2000 i XP urządzenie wykrywane jest samoistnie (zawierają sterowniki). Dla starszych systemów Win 98 i ME musimy zainstalować sterowniki z dołączonej płyty CD.
Po złożeniu całości sparawdziłem, czy są jakieś różnice w transferze pomiędzy tym samym dyskiem podłączonym bezpośsrednio do komputera, jak i umieszczonego w obudowie. Wyniki były identyczne (różnica błędu pomiarowego).

Strona 4 z 6 <<<123456>>>