2011-10-08 20:43
Autor: Paweł Markisz (straszny)
31

Asus EEE Pad Transformer - witamy w erze post-PC?

Strona 4 - Możliwości i obsługa urządzenia - software

Możliwości i obsługa urządzenia - software



Pad Transformer jest reklamowany jako urządzenie, które jest w stanie zastąpić nam bardzo wiele innych - od laptopa przez kamerę, aparat po e-book reader. Idea Steve-a Jobsa, witamy we wspomnianym w tytule świecie post-PC, w którym zwykły pecet i mnóstwo innych urządzeń staje się nam niepotrzebne.

Tutaj zapraszam do obejrzenia firmowej reklamy urządzenia, wpisuje się w te tony idealnie:

"ASUS Eee Pad Transformer- My Multiple Lifestyle, I decide"


Czy na pewno jest takim urządzeniem?
najpierw krótko przyjrzyjmy się softwarowi.

zacznijmy od systemu...
Z urządzeniem dostajemy Androida 3.2 Honeycomb. W końcu jest to wersja bez uciążliwego lagowania, rwania przy pracy interfejsu. Urządzenie uruchamia się i pracuje bardzo szybko, ma doskonałą reaktywność i płynność pracy. Różnica z Androidem 3.0, który miałem (nie)przyjemność chwilę używać jest wyraźna. Jako że tak szacunkowo 99% gier i 50% programów z Android Market nie potrafi korzystać z dużych tabletowych rozdzielczości, 3.2 pozwala przeskalowywać gry i cieszyć się graniem/pracą na pełnym ekranie. Moje dziecko naściągało i "przetestowało" dosłownie dziesiątki gier i chyba tylko z jedną starą były kłopoty z uruchomieniem. Ja z kolei z żadnym z wielu programów użytkowych nie miałem kłopotów. Kompatybilność wsteczna z Androidem 1.x i 2.x jest więc bardzo dobra.

Urządzenie ma wyższą rozdzielczość niż iPad 1/2, i to również widać. Nie musimy używać żadnego odpowiednika iTunes, porty USB działają swobodnie, w ogóle mamy spory wachlarz portów, które przy urządzeniach Apple nie występują, duża jest też możliwość konfiguracji Androida (na iOSie prawie jej nie ma). Mamy animowane skalowane widgety, naprawdę wykorzystujące fajnie możliwości systemu. Mamy multitasking. Urządzenie bez problemu obsługuje Flasha, w tym Flasha HD. Wbudowana mobilna wersja Chrome jest naprawdę ergonomiczną, dobrze zaprojektowaną przeglądarką (choć prywatnie wolę Dolphin Browser HD, który ma parę dodatkowych cech). Jest przyjemnie i używa się tego OK.

System prawidłowo pracuje z wieloma urządzeniami PC - pod ręką miałem parę myszek A4tech i Roccat Kone, wszystkie podłączają się i pracują prawidłowo. Trzeba się przyzwyczaić bo działają trochę inaczej niż myszki w PC - lewy przycisk myszy robi za kliknięcie, prawy za cofnięcie, pokrętło za scroll lewo-prawo, lub góra-dół zależnie od aplikacji. Nie działają dodatkowe przyciski na myszkach. Klawiatury USB pracują poprawnie, Logitech Wave pozwalał wpisywać tekst, ale nie działają żadne przyciski Windowsowe czy multimedialne.

... zdjęcia i filmy, obsługa przez system...
Problem zaczyna się kiedy chcemy wykorzystać urządzenie naprawdę jako zamiennik PC. Wrzuciłem sobie zdjęcia z aparatu Canon 450D, jpegi w max rozdzielczości. przy 3-5 MB na zdjęcie tablet nie potrafił z nimi płynnie pracować, lag przy każdym przejściu między zdjęciami osiągał 2-3 sekundy. Przy jpegach 1-2 MB lag zanika. Architektura urządzenia zaczęła tutaj kuleć. Dalej... osławione 1080p. Mimo najlepszych starań, paru playerów i kodeków świeżych do Tegry, niestety żaden film nagrany w 1080p/1080i/720p na aparacie [b]Sony DSC-HX9V[/b] nie pozwolił mi się płynnie odtworzyć (wszystkie sprawdzone na PC i konsoli PS3 wcześniej i chodziły idealnie). Co ciekawe, przy wysokiej kompresji Flasha HD urządzenie daje sobie rade doskonale z video 720p, wydaje mi się że podobnie jak przy zdjęciach cała architektura Pad Transformera jest za słaba do dużej przepustowości. Pliki video trzeba mu specjalnie przekodować i kompresować żeby cieszyć się płynnym oglądaniem, i to raczej 720p niż 1080p. Niestety dość krótki czas jaki mogłem poświęcić urządzeniu nie pozwolił mi ustawić konkretnie gdzie jest granica płynności i jak mocno muszą być spakowane pliki video w HD.

Zaintrygowany przegooglałem Internet, żeby zweryfikować swoje spostrzeżenia, i faktycznie jest pełno osób, które na Tegrze 2 mają problem z płynnością video 1080p, z rwącym odtwarzaniem strumienia HD, innego niż flashowe HD.

wniosek jest tutaj smutny - urządzenie nie bardzo nadaje się do szybkiego przeglądania dużych zdjęć z aparatów o dużych matrycach ani do oglądania zrzuconych bezpośrednio z kamer/aparatów filmów video HD. Nie zastąpi nam tutaj peceta.


...przejdźmy do dodatkowego oprogramowania...
- ASUS Launcher
- MyLibrary
- MyNet
- MyCloud
- File manager
- PC Sync
- Polaris Office

z tego warto opisać My Library, softwarowy czytnik e-booków. Radzi sobie z e-pub, txt i pdfami. PDFy obsługuje nie tak szybko jak Adobe Reader, jest tu 1-2 sekundowy lag przy przewijaniu stron dużych plików. Ma śliczne animacje przewracania stron (opcjonalne), mające dawać feeling czytania klasycznej książki, ładnie też przeformatowywuje strony. Cały jego interfejs jest bardzo elegancki. Asus daje nam swoją chmurę (MyCloud), przez rok za darmo bez ograniczeń, potem ma być płatna. File manager to prościutki menadżer plików, od razu zastąpiłem go innym z Android Marketu, ma podstawowe funkcje i nic więcej. Zaletą jest że jest szybki. PC Sync przenosi nasze kontakty i dane między Androidem a pecetem.

Polaris Office to klasyczny mobilny pakiet biurowy, pozwalający otwierać, edytować i zapisywać pliki Worda (doc/docx), Excela(xls/xlsx) i PowerPointa (ppt/pptx). Otwiera je przy tym bezproblemowo, bez jakichś widocznych błędów w formatowaniu. Ma niestety bardzo ograniczone funkcje, pozwali nam dokonać tylko podstawowej edycji dokumentów. Z zalet dodatkowo otwiera format html, PDF do odczytu, i sporo formatów graficznych. Mimo wszystko zdecydowanie bardziej Polaris przypomina MS Works niż MS Office.

Dodane oprogramowanie jest dość ubogie i nie rzuca na kolana. Ot - standardowe dodatki do systemu.

... po Tegra Zone
Piękne gry, pisane jako exclusive dla urządzeń z Tegrą 2 lub specjalne, lepiej wyglądające wersje gier. I tu jest największa wada aplikacji Tegra Zone. Obecnie to 19 pozycji(!) I tyle. Reszta gier, nie dedykowana Tegrze2 ma niższe rozdzielczości lub nie korzysta z akceleratora 3D. Dwie z tych 19 gier dostępnych za pomocą TegraZone są darmowe, reszta płatna. Po premierzy Tegry3 mamy dostać więcej pozycji jednak to wciąż kropla w morzu potrzeb. Tutaj jest przegląd aktualnego stanu Tegra Zone: - po ilości to płacz i zgrzytanie zębów...

Przejdźmy do hardware Transformera.

Strona 4 z 7 <<<1234567>>>