2010-05-23 19:36
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
25

Asus Lamborghini VX5 - Precyzyjne dzieło sztuki

Strona 4 - Wydajność

Dysk twardy o pojemności 1TB, którym reklamuje się Asus to tak na prawdę dwa dyski połączone zapewne w RAID 0. Powinno to zapewnić nie tylko dużą wydajność, ale i pojemność. Ja do testów dostałem chyba jakiegoś kastrata, gdyż mimo specyfikacji ze strony producenta mówiącej o 1TB danych mój komputer posiadał dwa dyski każdy o pojemności 320GB.

Wyposażenie laptopa w procesor Intel® Core™2 Quad Q9000 sprawia, że jednoczesna praca z wieloma programami nie przysparza posiadaczom VX5 żadnych problemów, szczególnie w duecie z kartą graficzną NVIDIA® GeForce™ GT 130M (1GB pamięci wideo GDDR3) gwarantuje żywy i płynny obraz w rozrywce.

Zupełnie, jak swój motoryzacyjny odpowiednik, ASUS-LAMBORGHINI VX5 oddaje w ręce swoich użytkowników możliwość znacznego zwiększenia wydajności po przyciśnięciu przycisku znajdującego się w pobliżu klawiatury, zadaniem którego jest aktywacja trybu TwinTurbo, w którym następuje przyspieszenie procesora i karty graficznej. Wszystkie zaprezentowane poniżej testy są przeprowadzane właśnie w tym trybie.

Dla przypomnienia dodam, że w tym trybie prędkość CPU i GPU wzrasta o ok. 10% dzięki podkręceniu podzespołów. W testach poniżej porównam tą maszyną do jedynych dwóch rywali z najwyższej półki jakie miałem okazję testować dla Was czyli z MacBookiem Pro oraz laptopem AlienWare M17, który był niestety wyposażony nie w ten sam, ale dwu rdzeniowy Core 2 Duo.

Zacznijmy od dysku twardego. Pojedynczy dysk twardy jaki znajdował się w laptopie to dysk Western Digital o pojemności 320 GB. Jego wydajność zaprezentowana została na obrazku poniżej. Dyski połączone w RAID 0 zyskują około 30 MB/s więcej średniego transferu. Dla porównania AlienWare M17 osiąga 130MB/s a MacBook PRO 44 MB/s.

HD Tune:



Systemy operacyjne takie, na jakich komputer był testowany, czyli Windows Vista i Windows 7 jak nie trudno się domyślić świetnie i płynnie pracują. Co więcej nie mówię tu nawet o czystych systemach, lecz o takich już zaśmieconych tak zwany crapware'em.

WinRAR:



CineBench 1CPU:



CineBench X CPU:



PCMark 2006:



3DMark 2005:



W prawdzie matryca kompletnie go dyskwalifikuje w takim zastosowaniu, jednak test ten wymiernie sprawdzi praktyczną moc procesora. Baza danych do porównania jak i sam test znajduje się na stronie (http://www.hardwareheaven.com/photoshop.php). Testowany komputer wykonał powierzone mu zadanie w 327 sekund. Czyli gdyby nie matryca mógłby być niezłą stacją roboczą dla grafika.

Komputer jak na mój gust szczególnie jak na laptop z wyższej półki ma dużo za słabą kartę graficzną. Świetne wykonanie oraz wysokie możliwości wydajnościowe innych komponentów tego niestety nie rekompensują, aczkolwiek można na nim pograć jeśli nie będziemy zbyt wybredni z detalami.

Strona 4 z 6 <<<123456>>>