2007-09-08 18:17
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
17

BenQ FP241VW - 24 cale obrazu

Strona 4 - BenQ – Menu OSD

Na koniec opisu monitora wypada wspomnieć o bardzo rozbudowanym Menu monitora BenQ FP241VW. We wspomnianym pliku PDF producent bardzo dokładnie opisał wszystkie funkcje i systemy dostępne w Menu OSD (strona 30), instruując jak w nim poruszać, więc nie będę kopiował całości tekstu. Podam tylko najważniejsze z funkcji, które mogą się nam przydać w codziennym użytkowaniu.
Pierwsza zakładka Menu to Display, a więc podstawowe funkcje sterowania geometrią obrazu.


Kolejna zakładka pozwala zabawić się kontrastem, jasnością i ostrością tego, co widzimy na monitorze.


W trzeciej zakładce mamy zaawansowane opcje ustawienia obrazu. W zasadzie funkcje przełączenia trybów pracy monitora między Standard, Action Game i Racing Game mamy dostępne bezpośrednio z przycisków na obudowie, ale jeśli ktoś się uprze, może skorzystać z Menu głównego. Dodam, że prócz zmiany takich ustawień, jak jasność i kontrast, funkcje te zmieniają prędkość pracy zegara matrycy, co ma uodpornić monitor na ewentualne efekty smużenia.

BenQ FP241VW wyposażono w bardzo przydatną funkcję PIP, czyli podglądu obrazu w obrazie. Coś podobnego mamy w wyższej klasy telewizorach, gdzie można podglądać inne programy, by nie przegapić wyczekiwanego programu. W monitorze funkcja ta została przypisana dla poszczególnych łączy rozszerzeń, i tak możemy rzucić na podgląd materiał z naszej kamery cyfrowej, by zsynchronizować go z obrazem, który będziemy montować jako np. tło. Sygnał dla ekranu głównego przesyłamy z wejść D-SUB lub DVI-D, natomiast podgląd zasilamy z łączy Component lub HDMIPrzedostatnia zakładka (Audio), to regulacja głośności dla wbudowanych głośniczków i możliwość ich całkowitego wyłączenia (OFF)


Ostatnia zakładka to między innymi możliwości zmiany ustawień dla wejścia sygnału wideo, trybu wyświetlania obrazu, zaawansowanych zmian w Menu, jak np. język w jakim wyświetlane będzie prezentowane, miejsce na ekranie, czas jego wyświetlania i możliwość zablokowania dostępu do Menu oraz uruchomienie możliwości sterowania monitorem za pomocą oprogramowania z komputera PC. Ostatnia funkcja, to resetowanie, a więc powrót do ustawień fabrycznych.


A tak wyglądają funkcje Menu na schemacie :


Strona 4 z 6 <<<123456>>>