2023-12-29 22:57
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

Chieftec STALLION 3 TYPE-C Version

Strona 3 - Testy i Podsumowanie

Chieftec STALLION 3 TYPE-C Version wydaje się sporą obudową i naprawdę znajdziemy tam sporo miejsca, jednak jej szerokość jest dość standardowa, więc jeśli przewidujecie zastosowanie chłodzenia wieżowym coolerem, to jego wysokość nie powinna przekroczyć 160 milimetrów. Do płyty głównej będziemy mieli doskonały dostęp, nawet bez demontażu szyny ramienia podpierającego kartę graficzną (wystarczy tylko odkręcić śruby z wygodnymi uchwytami).


Jak obiecałem, spróbowałem zainstalować się na górze STALLION’a z 340 milimetrową chłodnicą AIO i tak, jak przewidywałem, jest to w zasadzie niemożliwe. To znaczy, jak się uprzemy, to damy radę to zrobić (co prawda trzeba będzie kombinować z punktami mocowania wymiennika), ale elementy wzmocnień ramy skutecznie będą kolidowały z właściwym przepływem powietrza, zasłaniając część ożebrowania chłodnicy i końcówek zamka górnego filtra przeciwpyłowego.


Jeśli zatem już posiadamy taki zestaw AIO, to jedynie pozostanie nam jego montaż na froncie obudowy, wykorzystując już istniejące, podświetlane wentylatory lub zamieniając je na 120-ki z oryginalnego AIO.



Osobiście nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, bo wiem ile energii cieplnej jest wydzielane przez chłodnicę. We frontalnym ułożeniu wymiennika, ta masa gorących oparów trafi do środka komputera, skutecznie podnosząc temperaturę innych pracujących podzespołów.





Projektujący model Chieftec STALLION 3 przewidzieli możliwość montowania naprawdę sporych zasilaczy dużej mocy, bo możemy osadzić tam "elektrownię" o długości do 230 milimetrów (co ciekawe w pierwszej generacji STALLION’a, wchodziły nawet 240-ki). Zasiłka o "normalnych" rozmiarach (na zdjęciu CHIEFTRONIC POWERUP 85GPX o mocy 850W), dosłownie niknie w czeluściach tunelu, ale dzięki temu zyskujemy sporo miejsca na układanie nadmiaru długości okablowania.


Prezentowana na zdjęciach płyta główna jest uszkodzona i komputer na niej nie startuje, ale pozwala odpalić zasilanie wentylatorów CF-1225RGB, więc mogłem sprawdzić, z jaką kulturą pracują i mogę powiedzieć, że byłem pozytywnie zaskoczony. Dopiero blisko maksymalnych ustawień obrotów (1200 RPM), zaczęły być natrętnie głośne, ale jeśli trochę zejdziemy z prędkości RPM (do około 900 RPM), to całość systemu jest przyjemnie cicha. Z pewnością nad kontrolą hałasu przyda się dołączony do obudowy pilot działający w zakresie fal radiowych (więc nie trzeba celować w "oczko" IR). Dokładnie o obsłudze jego funkcji opowie Wam dołączona instrukcja obsługi.


Rozświetlona obudowa Chieftec STALLION 3 TYPE-C Version prezentuje się bardzo fajnie. Jej świecące wentylatory nie są nachalne, a efekt emitujących światło ramek wokół wirnika tworzy ciekawy widok. Dwa barwne paski na górze frontu podkreślają położenie panelu I/0 szkoda tylko, że nie ma podświetlenia funkcyjnych przycisków, co ułatwiłoby ich odnalezienie w zaciemnionym pomieszczeniu.




Czy zatem przesiądę się na trzecią odsłonę STALLION’a? Niestety osobiście nie, ale to tylko dlatego, że brak mi w nim możliwości zamontowania chłodnicy 340 milimetrów na górze tej obudowy. Dość ciepły procesor AMD Ryzen 7700X podczas gier potrafi się rozgrzać do nawet 76 stopni Celsjusza, a podczas montażu filmów w programie DaVinci Resolve, bez trudu przekracza 90 st.C, co w połączeniu z dość prądożerną kartą RTX 4070Ti, robi w środku komputera niezłe piekiełko i to przy chłodnicy wyrzucającej ciepło poza obudowę! Gdybym tą całą energię puścił jeszcze do środka obudowy, to na pewno nie byłoby to najlepiej dla reszty podzespołów, jak dyski SSD M2 czy pamięci RAM. Poza tym jest to świetnie przemyślana obudowa, wykonana z naprawdę niezłych materiałów (już sama waga 11 kilogramów mówi, że jest solidna). Jeśli komuś wystarcza chłodnica AIO w standardzie 240/280 mm, to może ją brać w ciemno.

Obecnie dość trudno znaleźć w sklepach model z dopiskiem TYPE-C Version (GP-03B-UC-OP), a koniecznie trzeba na to zwrócić uwagę, by mieć port USB-c na panelu. W sklepach dostępne są w większości warianty z oznaczeniem GP-03B-OP, czyli z dwoma portami USB 3.0 i dwoma 2.0, w cenie około 540 do 560 PLN. Zapewne wersja Chieftec STALLION 3 TYPE-C Version nie będzie odbiegać od tego zakresu, a gdybyście jej nie znaleźli w witrynach internetowych sklepów, zawsze można wysłać mail z pytaniem o indywidualne sprowadzenie jej do sklepu. Jak za obudowę z tak sporą przestrzenią w środku, pilotem funkcyjnym w zestawie i fajnie podświetlonymi wentylatorami oraz przyciemnionym oknem ze szkła hartowanego, to chyba dość dobra cena...






Podziękowania dla firmy CHIEFTEC za udostępnienie sprzętu do testów.








Sponsorem platformy testowej (pamięci RAM i dysku SSD), jest marka VIPER GAMING







Strona 3 z 3 <<<123