2005-12-14 01:14
Autor: Łukasz Wieczorek (djluke)
6

Ergo520/525 - szybkie myszy Geniusa.

Strona 5 - Podsumowanie i zakończenie.

Myszy miałem przyjemność testować zaledwie kilka dni. Celowo napisałem "miałem przyjemność", gdyż wspominam je niezwykle pozytywnie. Myszki są bardzo wygodne w uchwycie, zaś przewód jest cienki i na tyle delikatny, iż nie przeszkadza zbytnio w użytkowaniu. Myszy pewnie leżą w dłoni, a dzięki szerokiej i stabilnej podstawie nie chwieją się. Wszystkie przyciski są pod ręką, jedynie przycisk nr 5 (pod scrollem) wydaje się być nieco zbyt blisko nasady palców. Ślizgacze wykonane są z dobrego materiału i nie powinny się zbyt szybko odkleić czy zetrzeć. Standardowej długości kabel nie utrudnia użytkowania, o ile np. nie mamy komputera schowanego głęboko w biurku, a myszka spoczywa na jego szerokim blacie.

Jeśli mam porównać obie te myszy po tak krótkim okresie użytkowania to muszę stwierdzić, iż zbyt wielkiej różnicy w codziennej pracy nie ma. O ile oba modele udostępniają nam wysokie rozdzielczości rzędu 1600 czy nawet 2000 dpi to jednak na codzień pracując z aplikacjami Windows będziemy używać z reguły rozdzielczości 800dpi, po części z przyzwyczajenia, a po części z racji tego iż 1600dpi to do pulpitu po prostu zbyt szybko.

Inaczej sytuacja ma się w grach, gdzie wymagana jest duża szybkość i refleks i gdzie niejednokrotnie zbyt wolna czy nieprecyzyjna myszka potrafiła zaprzepaścić godziny wytężonej gry. Tutaj myszy te sprawdzą się znakomicie dająć niesamowitą szybkość i precyzję działania przy zachowaniu komfortu użytkowania. Duży plus stanowi umieszczony pod kciukiem przycisk zmiany rozdzielczości, którym dopasujemy szybkość myszy nie wychodząć z gry! Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, gdyż przy jego pomocy, czy to dowodząc swoimi oddziałami w Age of Empires III, czy "upiększając" zdjęcie siostry w Photoshopie, jednym czy dwoma kliknięciami dopasujemy prędkość kursora do aktualnych potrzeb.

Dzięki zastosowaniu tak dużej liczby przycisków możliwe staje się zgrupowanie wszystkich najpotrzebniejszych funkcji systemowych czy skrótów w grze pod ręką w celu ich błyskawicznego użycia. W połączeniu z multimedialną lub internetową klawiaturą daje nam to ogromną wygodę i oszczędność czasu w codziennej pracy i zabawie.

Ergo 525 została wyposażona w czujnik laserowy, zapewniający według producenta 100-krotne zwiększenie czułości i dokładności względem technologii optycznej. Zewnętrznie oba rozwiązania różnią się tym, iż myszka laserowa nie świeci tak jak optyczna, jedynie jak popatrzymy od spodu pod pewnym kątem na ów czujnik, ujżymy małą czerwoną kropkę - promień lasera. Jednak pomimo dużej precyzji i szybkości skanowania myszki laserowe nie są bez wad - producent zaleca, by modelu tego nie używać na powierzchniach lustrzanych oraz pokrytych szkłem.

Dużym ułatwieniem jest zastosowana technologia wychylnego kółka (Tilt Wheel), dzięki której działa ono aż w pięciu kierunkach! O ile sterowanie góra/dół jest nam znane od wielu lat i rzesza użytkownikó nie wyobraża sobie myszki bez scrolla (sam się nieraz łapię jak pójdę do któregoś ze znajomych który posiada myszkę bez rolki i nawet podczas przeglądania Mojego komputera intuicyjnie skręcam palec by sobie "pokręcić" kółkiem), o tyle sterowanie na boki wchodzi w nawyk od pierwszych chwil i po jakimś czasie po przesiadce na zwykłą myszkę zaczyna nam tego brakować. Bardzo wygodnie przesuwa się scrollem na boki np. zbyt szeroką stronę WWW, zzoomowany obrazek czy szeroką tabelę w Excelu.

Po skończonych testach z przykrością powróciłem do mojej starej 5-przyciskowej myszki optycznej. Choć to tylko tani Medion, jest on jednak bezprzewodowy i posiada intuicyjniej rozmieszczone przyciski cofnij/ponów, bo po obu bokach myszy. Jednakże o wiele większa wygoda prowadzenia i użytkowania myszek Geniusa, zdecydowanie lepsza precyzja oraz technologia wychylnego kółka to rzeczy których będzie mi brakować. Dlatego, choć przewodowe, obie myszy Geniusa otrzymują ode mnie rekomendację serwisu IN4.pl.




Genius Ergo 520 1600dpi gaming optical mouse


ZALETY:

- dobrze wyprofilowana konstrukcja
- duża i stabilna podstawa
- 8 przycisków (6 programowalnych)
- wysoka rozdzielczość 1600dpi
- przycisk zmiany rozdzielczości
- wychylne kółko

WADY:

- tylko dla praworęcznych
- dość wysoka cena - 116zł





Genius Ergo 525 2000dpi laser gaming mouse


ZALETY:


- dobrze wyprofilowana konstrukcja
- duża i stabilna podstawa
- 8 przycisków (6 programowalnych)
- technologia laserowa
- wysoka rozdzielczość 2000dpi
- przycisk zmiany rozdzielczości
- wychylne kółko

WADY:

- tylko dla praworęcznych
- wysoka cena - 160zł



Za udostępnienie sprzętu do testów dziękuję agencji Tabasco z Wrocławia, wyłącznemu przedstawicielowi na Polskę firmy Genius.