2010-12-19 14:21
Autor: Mirosław Langer (lami)
10

Gigabyte płyty z chpsetami H57 i H55

Strona 5 - Overclocking

Zobaczmy jak płyty radziły sobie podczas prób zwiększania wydajności. Czy teoretycznie słabsze chipsety H57 i H55 od P55 mają ukryte moce. Ciekawe czym na zaskoczą, zobaczmy zatem jak przedstawiają się wyniki overclockingu. Na pierwszy ogień idzie płyta GA H57M-USB3, do wizualizacji ustawień płyt używam niezmiennie aplikacji CPU-Z.



Overclocking płyty przebiegał przy pomocy firmowego EasyTune6. We wszystkich trzech testowanych płytach do podkręcania parametrów używałem firmowego EasyTune6, który sprawował się wyśmienicie. Używając do testów tylko tej firmowej aplikacji chciałem pokazać, że podkręcanie z poziomu systemu operacyjnego może być efektywne. Tym bardziej, że testowane płyty nie przeznaczono do bicia rekordów wydajności. Trzeba pochwalić firmę Gigabyte za doskonałą aplikację, która pozwala swobodnie z poziomu systemu operacyjnego dokonywać overclockingu podzespołów.




Jak widzimy wyniki nie są rewelacyjne 3592 MHz czyli (27x133MHz). Może mogło być lepiej lecz to zapewne zależy od indywidualnych predyspozycji sprzętowych.

Kolejna płyta to GA H55M-UD2H i CPU-Z.



Wyniki overclockingu testowanej płyty.



Bez rewelacji, ale jak widać 700 MHz można zawsze uciułać.

Trzecia testowana płyta to GA H55M-S2V jak zwykle przy takiej okazji CPU-Z jest niezastąpiony.



Wyniki overclockingu płyty przedstawiają się następująco.



Rewelacja !!! Takiego wyniku nie powstydzi się płyta z wydajniejszym chipem P55 na pokładzie.



Jeszcze kolejny pomiar i parametr pracy, który powinniśmy stale kontrolować, czyli temperatura pracy podzespołów. Pomiar temperatura przy najwyższym obciążeniu sprzętu można monitorować w jednej z zakładek EasyTune6.



Niestety, ilość wydzielanego ciepła dawało się mocno we znaki. W porywach temperatura przekraczała 60 stopni Celsjusza. Przy mocnym overclockingu, należy zawsze pamiętać o wydajnych układach chłodzenia. Układ chłodzenia z solidnym colerem zawsze powinien wspomagać procesor by niknąc ewentualnej awarii. Polecam ciekawe recenzje tego sprzętu publikowane na naszym portalu, które pisze kolega SlawoyAMD.

Strona 5 z 8 <<<12345678>>>