2021-11-18 13:21
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
1

Hama DIR355BT - DAB, FM, Internetowe Radio w jednym

Strona 2 - Wygląd 2

Niepozorna wielkość radioodbiornika Hama DIR355BT, może się nam wydawać największą wadą tego urządzenia. Patrząc na nie spodziewałem się dźwięku raczej bardziej zbliżonego do większości markowych radiobudzików dostępnych na rynku. I właśnie z takim podejściem rozpocząłem testowanie tego sprzętu, bez zbytnich emocji, ot po prostu domowego "cichograja". Pierwsze włączenie DIR355BT pokaże nam logo producenta na kolorowym, 2.4-calowym wyświetlaczu TFT. Wielkość, ani rozdzielczość niby nie porywa, ale wszystko było wyraźnie odwzorowane i czytelne w słonecznym dniu...


Odbiornik w swoim rozbudowanym Menu ma wybór języka polskiego, co znacznie ułatwia poruszanie się po (jak wspomniałem, rozbudowanym), menu, ale wszystko jest tam dość sensownie i intuicyjnie zaprojektowane, więc szybko powinniście połapać się w poruszaniu po jego zakładkach. Pierwsze co warto zrobić, to połączyć się z Waszą domową siecią Internetową, bo zapewne system wewnętrzny zacznie swoje działanie od sprawdzenia aktualizacji oprogramowania Firmware. Teoretycznie nasz odbiornik Hama DIR355BT możemy łatwo "sparować" z domowym routerem za pomocą technologii WPS (Wi-Fi Protected Setup), jednak ja mam sieć z komercyjnej firmy Vectra z dedykowanym routerem, który za diabła nie chciał podjąć automatycznej współpracy z bohaterem dzisiejszej recenzji. Na szczęście producent przewidział taką możliwość i udostępnił nam kreator połączenia sieciowego Pre-Shared-Key (PSK), w którym "ręcznie" wpisujemy (za pomocą pokrętła z funkcją przycisku), nasz klucz sieci WiFi.



Po połączeniu sieci radio natychmiast wykryło najnowsze Update Firmware, które pobrało i po akceptacji wgrało do zasobów urządzenia. Warto pamiętać, że podobnie jak przy Update najnowszego Biosu płyt głównych, nie możemy wyłączać zasilania aktualizowanego sprzętu, o czym skutecznie przypomina nam intensywnie migające ostrzeżenie.



Przy ponownym uruchomieniu znów wybieramy język polski i możemy przyjrzeć się głównemu Menu radia.




Domyślnie urządzenie proponuje nam odbiór sygnału DAB, jednak u mnie w Świnoujściu polskie stacje w tym cyfrowym standardzie są jeszcze niedostępne, a wyłapane niemieckie, były prawdopodobnie płatne, bo domagały się kodów dostępu (o ile dobrze zrozumiałem niemieckie komunikaty). Kręcąc kołem funkcyjnym możemy wybrać kolejną z pozycji, która przeniesie nas w świat radia Internetowego, Podcastów, serwisów sreamingowych czy jeszcze niżej konwencjonalnego odbiornika FM. Wybraną pozycję wystarczy tylko potwierdzić naciśnięciem pokrętła i po chwili urządzenie rozpoczyna odbiór stacji radiowych lub przenosi nas w dalsze menu wyborów lub wyszukiwania Internetowych plików audio.





Na początku menu i kolejne pozycje podmenu mogą się wydawać zbyt rozbudowane, by szybko je ogarnąć, jednak na szczęście ktoś to logicznie poukładał i dzięki obsłudze w języku polskim, bardzo szybko połapiemy się w poszczególnych zakładkach. Później będziemy wręcz zadowoleni, że dostajemy aż tyle narzędzi i podpowiedzi, by sprawnie poruszać się w świecie Internetowych zasobów audio. Próbki tego, co ujrzycie na 2.4-calowym ekraniku, znajdziecie poniżej na zbiorczej grafice.


Sporo tego? A to jeszcze nie wszystko, ledwie obszerna próbka możliwości tego odbiornika. Gdybyście dostali oczopląsu od wyniku przeszukiwania stacji radiowych, zawsze możecie poszukać swojej ulubionej rozgłośni przez wpisanie jej nazwy w wbudowaną wyszukiwarkę...

Strona 2 z 3 <<<123>>>