2001-09-28 00:00
Autor: Paul

Intel Celeron II 1000Mhz

Strona 1 - Wstęp

1. Wstęp

   Niedawno trafiła do nas płyta Epoxa 3PTA - mieliście okazję  przeczytać jej recenzję. Przy tamtej recenzji wspomniałem o Celeronie 1000Mhz, który przyjechał z Pronoxu razem z płytą. Dzięki temu miałem okazję przyjrzeć mu się z bliska.
Czym są nowe Celerony? To dalej kontynuacja serii rozpoczętej przez model 8x100 (swego czasu u nas testowany). Z wyjątkiem szyny fsb 100 Mhz, cała seria niczym specjalnym nie różni się od poprzednich modeli Celeronów II rozpoczętych od modelu 533 Mhz (a jeśli nie liczyć instrukcji SSE i odrobinę zmienionych wyprowadzeń nóżek w obudowie to i starych Celeronów 300 pga). To doprawdy imponująca skalowalność konstrukcji (szkoda że jedynie “skalowalność”, bo niestety nie innowacje - tych Intel w Celeronach wystrzega się jak może).
Model 1000 Mhz dochodzi do magicznej bariery, zarezerwowanej dotychczas jedynie dla procesorów uznawanych za high-end rynku: PIII, Athlonów i Pentium 4. Intel w tym wyścigu na mhz tanich procesorów w końcu wyprzedził AMD, które wciąż zwleka z premierą nowych Duronów z jądrem Morgan i taktowaniem przekraczającym 1000 Mhz. Przypominam gorzej zorientowanym że najwyższy “tani” procesor AMD to obecnie Duron 950, natomiast Intel sprzedaje już Celerony 1000 i (od niedawna) 1100 Mhz. Jednak to już ostatnie modele znanych nam Celeronów.
Intel już przymierza się do produkcji zupełnie nowych CeleronówT opartych na doskonałym jądrze nowego PIII Tualatin (wykonanego w technologii 0.13 microna). Po raz pierwszy od trzech lat zostanie zmieniona ilość pamięci cache level 2 - nowe modele będą miały 256 kb, a nie 128kb (daje to ogromny wzrost wydajności, usuwając największe “wąskie gardło” Celerona). Skąd o tym wiem? Ano dzięki zaprzyjaźnionej firmie miałem w swoich rękach przez 3 dni prototypowego “Intel confidential” - CeleronaT z dodatkowo odblokowanym mnożnikiem - jego dość sensacyjna (ze względu na wyniki) recenzja, moi drodzy, już wkrótce!
Wróćmy jednak do naszego obecnego bohatera. Celeron 1000 Mhz to oczywiście model taktowany magistralą fsb 100 mhz (10x1000). Procesor przy założeniu nie sprawia żadnych problemów - płyty pracują z nim prawidłowo zarówno te nowsze, jak i dużo starsze (sprawdzałem rocznego ECS-a na VIAApolloPro 133 - system działał prawidłowo, mimo że bios nie przewidywał takiego procesora). W czasie 3-dniowej pracy nie stwierdziłem żadnych problemów ze stabilnością.
Do testów obok Celerona wykorzystałem najtańszy, obecnie sprzedawany model konkurencji - AMD Duron 750, żeby pokazać Wam czy naprawdę warto zmieniać taki procesor na modele takie jak C 1000.

Strona 1 z 4 1234>>>