2003-04-07 11:32
Leadtek GeForceFX 5800 Ultra
Strona 2 - Wyposażenie
W pudełku znajdziemy pięć kompaktów CD. Sterowniki, Winfast DVD Player, gry Gun Metal i Big Mutha Trucker, a także programy Video Studio 6 i Cool 3D. Do tego oczywiście instrukcja, oraz rozgałęziacz do zasilania, kabel z wyjściem i wejście Video, przejściówka DVI->DSub oraz kable S-Video i Chinch.
Instalacja sterowników bez problemowa. Przy montowaniu karty trzeba ją dość dobrze przykręcić. Mało tego, przydałby się odpowiedni zatrzask na płycie głównej na slot AGP, ze względu na duży ciężar karty.
Wreszcie NVIDIA użyła RAMDAC'ów 400MHz. Jakość obrazu 2D bez zarzutu. W każdej rozdzielczości bardzo dobra. Nie ma się do czego przyczepić.
Jakość 3D
Również na najwyższym poziomie aczkolwiek z jednym drobnym zastrzeżeniem, o którym wspomnę później. Pełne wsparcie dla DX9.0, a nawet więcej (tego więcej, podobnie jak i DX9 i tak nie ma za bardzo gdzie pooglądać).
Hałas i inne niedogodności
Podczas pracy w trybie 2D karta nie wydziela jakichś dodatkowych dźwięku i wszystko jest w normie. Niestety z chwilą uruchomienia programu korzystającego z trójwymiarowego obrazu wiatraki zaczynają ostro pracować zagłuszając skutecznie wszystkie inne szumy dochodzące z komputera.
Ale trzeba też Leadteka pochwalić. Jego system chłodzenia w porównaniu do FlowFX jest rewelacyjnie cichy. Nie ma tu odgłosów suszarki czy odkurzacza.
Słyszymy szum mielonego powietrza, bez świstów i gwizdów. Dla entuzjastów do przełknięcia ale u osób pragnących wyciszać swój komputer nie do zaakceptowania.
Karta jest duża i ciężka. Przesłania od razu sąsiadujący z AGP slot PCI. Po 3 godzinach testów komputer zawiesił mi się. Powodem było lekkie wysunięcie się karty z gniazda AGP !
I jeszcze taka uwaga. Nie próbujcie chwytać za kartę po kilku godzinach pracy. Można się sparzyć. Z pewnością cichsze od konkurencji chłodzenie uzyskano kosztem wyższej temperatury pracy karty, co oczywiście powoduje podwyższenie temperatury we wnętrzu obudowy.
Jakość VIVO
Wyjście TV poprawione względem serii GeForce4. Sam układ odpowiedzialny za nie został zintegrowany w rdzeń karty graficznej. Jakość identyczna jak na testowanym niedawno GeForceFX 5200. Ogólnie 4+
VIVO bez zmian względem poprzednich kart NVIDII. Ten sam stary układ Philipsa odpowiada za przechwytywanie obrazu.
Sprzęt testowy
Procesor: Intel Pentium 4 1.6@2.54GHz
Pamięć: 512MB DDR PC3000 OCZ
Płyta główna: Gigabyte 8IEX
Dysk twardy: WD Caviar 1200JB
Karta dźwiękowa: Wyłączona
System: Windows 98SE, DirectX 9.0, Detonator 43.45, ATI Catalyst 3.1