2010-07-01 10:46
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
19

MSI Wind Top AE2400 - Ciekawa propozycja?

Strona 4 - Matryca

Matryca w tym komputerze bardzo przypadła mi do gustu. Rozdzielczość Full HD (1920-1080px)na 24" powierzchni panoramicznej 16:9, naprawdę robi dobre wrażenie. Obraz jest bardzo szczegółowy i ostry jak brzytwa. Kolory są żywe, a obraz jasny. Bardzo ważnym jej elementem jest wykorzystanie dobrego tworzywa. Ładnych parę dni ją dotykałem, a zachowała względną czystość. Jej powierzchnia jest odporna na uszkodzenia i zarysowania.



Komputer jest także zaśmiecony spotem reklamowym. Mówię, że jest zaśmiecony, ponieważ świetnym pomysłem byłoby stworzenie np. interaktywnego filmu w rozdzielczości Full HD, który by przeciętnemu Kowalskiemu przedstawiał możliwości oraz sposób obsługi komputera. Myślę tutaj o jakimś świetnie wykonanym graficznie samouczku, w którym użytkownik mógłby brać udział np. dotykając ekran czy wykonują pożądane ruchy. Brakowało tego we wcześniejszych modelach i tu tego tez nie widzę.



Podświetlenie ekranu jest równomierne, a kąty widzenia (szczególnie pionowe) bardzo zadowalające. Dobrze, że producent właśnie o nich pomyślał ponieważ to w płaszczyźnie pionowej możemy regulować nachylenie monitora.



Powierzchnia matrycy jest błyszcząca na tyle, żeby przy wyłączonym komputerze dało się w niej przejrzeć jak w lusterku. Zdjęcie może tego nie oddaje, ale zapraszam do zapoznania się z materiałem wideo poniżej. Na szczęście w warunkach domowych dzięki dość dużej jasności ekranu, nie daje się to aż tak we znaki.



Najważniejszym jej aspektem jest tak naprawdę wprowadzona multidotykowość. Jako że Windows 7 w pełni wspiera tą funkcję, a Microsoft udostępnił dla programistów Windows 7 Multi-touch API, sądziłem, że komputer będzie przygotowany do obsługi nowego systemu operacyjnego jedynie ekranem. Myliłem się.



Producent ewidentnie poczynił pewne kroki w tym kierunku, ponieważ zarówno instalacja może być obsłużona jedynie dotykiem, jak również klawiatura ekranowa, która jest ukryta w lewej części pulpitu. Cieszy fakt że coś się dzieje w tym kierunku. Boli jednak to, że dzieje się tak mało i tak wolno.



MSI dołączyło swoje autorskie aplikacje do systemu np. do podglądania zdjęć. Tak samo jak w innych swoich komputerach. Nie podoba mi się to, gdyż maszyna jest na starcie zaśmiecona crapwarem. Po co instalować dodatkowe aplikacje, które są dość wolne skoro bez problemu można to zrobić z samym systemem? Ponadto cała multidotykowosć to slogan reklamowy bo mogę jej używać tylko w niektórych programach, a nie w całym systemie.



Czego bym oczekiwał? Na przykład tego, aby dotknięcie ekranu dwoma palcami powodowało podwójne kliknięcie, aby gest używany do zmniejszania czy powiększania czy też obracania zdjęć działał w całym systemie, czyli także w aplikacjach biurowych itp. Aby przesunięcie okienka trzema palcami w dół minimalizowało je, w górę maksymalizowało itp. Dopóki to nie będzie zrobione dopóty cała ta multidotykowosć będzie tylko chwytem reklamowym.



Kładę na to taki nacisk, gdyż obsługa komputera gestami to prawdziwe błogosławieństwo. Użytkownicy komputerów Apple, do których i ja należę na pewno to potwierdzą. Co więcej napisanie aplikacji, która będzie robiła to, o czym mówię to żaden problem. Na pewno nie jeden student się z chęcią podejmie tego "arcytrudnego" zadania, które nawet nie jest dość skomplikowane aby mogło być projektem zaliczeniowym z programowania.



Oczywiście są tez poprawy. Cały interfejs systemu jest jak gdyby powiększony. Ikonki, krzyżyki itp. są na tyle duże, że wygodnie przy użyciu rąk używa się komputera. Także klawiatura ekranowa została powiększona. Sam pomysł muszę pochwalić, gdyż system i dobrze wygląda i dobrze się go używa. Są czasami jeszcze drobne niedoróbki, bo nie zawsze okienka ładnie się skalują, lecz podejrzewam, że to kwestia dopracowania.

Natomiast wprost genialnie obsługiwało mi się Windows Media Center, co po raz kolejny dowodzi tego, że jest to maszyna zaprojektowana jako centrum domowej rozrywki, co znów skłania do refleksji nad zakupem karty telewizyjnej.

Generalnie jestem pod bardzo pozytywnym wrażeniem wprowadzonych udoskonaleń do serii Wind Top, jednakże potrzebne są poważne modernizacje związane z wciąż dopiero rozwijającym się oprogramowaniem przeznaczonym na ekrany dotykowe, jak również związane ze sterowaniem samym Windows. Być może sam Microsoft powinien się tym zająć i opracować coś w rodzaju Surface dla Windowsa.

Strona 4 z 7 <<<1234567>>>