2011-04-27 13:44
Autor: Mirosław Langer (lami)
6

Najlepsze konstrukcje z chipsetem P67 od Gigabyte i Sapphire

Strona 4 - Sapphire Pure Black P67 Hydra

Pure Black P67 Hydra to pierwsze podejście firmy Sapphire do konstrukcji z układem Lucid Hydra (model LT24102). Na płycie użyto chipset Intel P67. Przy produkcji płyty zastosowano najmodniejszy obecnie czarny laminat w standardzie ATX wymiary 305×245 mm.





Pudełko nie wygląda efektownie lecz jest bardzo solidne a w środku mamy bardzo wygodne przegródki na akcesoria dodane przez producenta. Ogólnie można powiedzieć, że produkt prezentuje się bardzo solidnie a dbałości o szczegóły wyróżnia tę konstrukcję



Sama płyta to solidny zwarty monolit utrzymany w najmodniejszym kolorze. Dla podkreślenia kolorystyki dodano po kilka akcentów niebieskich i czerwonych.



Zasilanie procesora jest sterowane ośmio-fazowo. Cewki są ekranowane, a kondensatory – polimerowe co pozwala stwierdzić że producent podszedł do zagadnienia profesjonalnie.
Patrząc na płytę stwierdzam iż pasywny system chłodzenia jest bardzo skromny, jak na taką ambitną konstrukcję. Składają się na niego trzy pojedyncze radiatory. Przytwierdzenie dwu z nich połączeniem gwintowanym jest godne odnotowania. Producent stara się zrobić na nas jak najlepsze wrażenie. Każdy radiator ma cztery punkty mocowania, przy czym radiator sekcji zasilania ma blaszkę usztywniającą po drugiej stronie. Wzięto sobie do serca maksymę że diabeł tkwi w szczegółach, słusznie bo te wszystkie zabiegi robią wrażenie. Płytę główną Sapphire Pure Black P67 Hydra zbudowano z myślą o współpracy z pamięciami DDR3, w czterech slotach można obsadzić moduły o pojemności do 4 GB, co daje maksymalnie 16 GB. Prędkość jaką podaje podaje producent to DDR3-1333, lecz płyta nie miała problemów z modułami działającymi jako DDR3-1600. Dodatkowo znajdziemy na płycie cztery gniazda PCI Express ×16 co jest godne podkreślenia. Dzięki zastosowaniu układu Lucid Hydra możemy zbudować wydajny układ graficzny składający się z kilku kart. Łączenie kart graficznych AMD i Nvidii jest możliwe, niestety ze względów na ograniczenia sprzętowe nie mogłem sprawdzić działania systemu. Prędkość złączy PCI Express ×16 może wynieść maksymalnie ×16/×8/×8/×4. Do naszej dyspozycji producent dodał również dwa gniazda PCI.



Maksymalna liczba podłączeń dla nośników SATA to osiem z czego cztery to SATA 6 Gb/s. Płyta posiada dwa gniazda FireWire z czego jedno na panelu wejścia-wyjścia i 14 USB, z których dwa mogą działać w trybie USB 3.0. Generowaniem dźwięku zajmuje się dobrze znany układ Realtek ALC892.




Na płycie producent umieścił bardzo pomocne i wygodne przyciski resetujące pracę podzespołów płyty i CMOS. Oczywiście nie zabrakło przycisku Power oraz wyświetlacza diagnostyczny procesów i błędów sprzętowych.



Panel we-wy pozwala na spokojne i bezproblemowe podłączenie do naszej płyty głównej niezbędnych urządzeń.


Na koniec jeszcze specyfikacja płyty podana przez producenta.

Strona 4 z 8 <<<12345678>>>