2011-04-06 11:36
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
14

Noctua NH-C14

Strona 4 - Podsumowanie

Noctua NH-C14 to niewątpliwie ciekawy i wydajny system chłodzenia. Jak na Noctuę przystało, otrzymamy najwyższą jakość wykonania, dokładność montażu i pewność, że kiedy producenci płyt głównych wprowadzą nowe gniazdo dla przyszłych procesorów, firma opracuje nowy model mocowania SecuFirm i wyśle go za darmo po okazaniu (drogą elektroniczną), faktury zakupu coolera, bądź zarejestrowaniu go na jego stronie domowej.
Dwa wentylatory i jeden radiator zawieszony na sześciu ciepłowodach, radzi sobie nieco gorzej od modelu NH-D14, wyposażonego w dwa radiatory i dwanaście końcówek odprowadzających ciepło, ale różnice te nie są kolosalne. NH-C14 kierowany jest w stronę użytkowników, którym wysoki D14 się nie zmieści w obudowie, a nie chcą rezygnować z powietrznego chłodzenia swoich cztero i sześciordzeniowych układów CPU.


W przypadku C14 możemy użyć jednego wentylatora na górze lub dole radiatora, dowolnie zmieniając kierunek przepływu powietrza (na płytę, lub od płyty). Przydaje się to wtedy, kiedy jeden z nich haczy o radiatory pamięci, bądź chcemy bezpośrednio wyrzucać ciepłe powietrze z komputera przy pomocy wentylatora umieszczonego na bocznej pokrywie obudowy.
Nie mogę tylko osobiście zrozumieć jednego... Dlaczego model NH-C14 jest droższy od większego D14??? Poszukując cen tych dwóch produktów przez wyszukiwarkę Ceneo, znalazłem je w ofercie sklepu Proline w cenie NH-C14 - za 288 PLN (najtaniej znalazłem za 284 PLN), natomiast model D14 kosztował w tym samym sklepie 259 PLN.
W tej sprawie skonsultowałem się z Noctuą, która również zdziwiona jest takim stanem rzeczy, bo rekomendowana cena producenta (MSRP), jest jednakowa dla obu modeli i wynosi 74.90 Euro. Być może większy popyt jest właśnie na coolery w układzie horyzontalnym, gdzie zakup nie wiąże się ryzykiem niepomieszczenia go w komputerze, a jak wiadomo popyt czyni cenę...
Trudno mi na to odpowiedzieć, ale nawet przy różnicy dwudziestu kilku złotych, uważam zakup tego produktu za warty swojej ceny. Miałem już w swoim komputerze kilkanaście modeli różnych producentów i śmiało mogę powiedzieć, że najbardziej przypadły mi modele właśnie tego austriackiego producenta. W maszynie syna pracuje Noctua NH-C12P doskonale radząc sobie z dość gorącym Athlonem 6400+, a i moje sześć rdzeni nie narzeka przy ustawieniu ich na stałe 3.8 GHz. NH-C14 również spokojnie dał sobie z nim radę, więc bez większych oporów mogę przyznać mu odznaczenie Quality za wzorową jakość materiałów i montażu.



ZALETY:
- bardzo dobra jakość wykonania
- wysoka wydajność
- kompatybilność ze sporą ilością Socketów dzięki SecuFirm2
- bardzo ciche wentylatory w trybach L.N.A. i U.L.N.A.
- bogate wyposażenie kompletu
- 6 lat gwarancji
WADY:
- wysoka cena
- przy wysokich radiatorach modułów pamięci, może wystąpić kłopot z montażem dolnego wentylatora
- przy maksymalnych obrotach, praca dwóch wentylatorów jest już wyraźnie słyszalna

Podziękowania dla firmy NOCTUA, za udostępnienie sprzętu do testów.

Sponsorami platformy testowej są firmy:

Strona 4 z 4 <<<1234