2009-12-03 21:57
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
29

Noctua NH-D14 - wydajność ponad wszystko

Strona 4 - Podsumowanie

Muszę przyznać, że nowy produkt firmy Noctua wywarł na mnie ogromne wrażenie. Trudno tu zachować obiektywność, jeśli dostaje się do ręki coś, co przewraca niemal do góry nogami pojecie chłodzenia powietrzem w mojej obudowie. W zasadzie myślałem już nad wodnym rozwiązaniem wysokich temperatur podczas grania, bo nawet sam 140 milimetrowy wentylator tego producenta, pracujący na radiatorze Orochi, nie był w stanie dużo pomóc (zbijał temperaturę o dwa stopnie - 57 st.).
Jak to możliwe, że ogromny Scythe, wyposażony w 10 ciepłowodów i spora ilość aluminiowej blachy, przepada w konfrontacji z Noctuą NH-D14? No cóż, wielkość nie zawsze ma znaczenie (a przynajmniej nie w tym przypadku). Austriacki produkt ma sporą ilość finów, gęsto (ale bez przesady), ulokowanych na rurkach HeatPipe. To pozwala efektywnie wykorzystać tłoczone przez wentylator powietrze, a jeśli dodamy do tego drugi, jeszcze większy (od obrysu coolera) wentylator, to spowodujemy również ruch powietrza wokół całego systemu chłodzenia.


Orochi ma zbyt mało finów (zbyt rzadko rozstawione), by był w stanie odebrać ogromnie ilości ciepła, transportowane przez rury gazowe i następuje tu efekt blokady termicznej. HeatPipe potrzebuje do sprawnego działania różnicy temperatur (czym większa, tym proces parowania i skraplania przebiega szybciej). Gdy radiator osiągnie niemal temperaturę stopu na procesorze, proces ten samoczynnie hamuje i wentylator nie jest tu już wiele zdziałać, chyba że wciąż będziemy mu zwiększać obroty, ale poziom hałasu jego wirnika będzie szalony.
Noctua to również jakość wykonania i tu otrzymamy ciepłowody całkowicie "zatopione" w miedzianej stopie, które są w stanie szybko przekazać energię do całego obwodu miedzianej rurki. W Orochi producent tą sprawę załatwił moim zdaniem fatalnie, pozostawiając zaciśnięte rurki w otoczeniu powietrza, gdzie tylko góra i dół HeatPipe styla się ze stopą, przykryciem lub sąsiednim ciepłowodem. Zresztą zobaczcie sami ... Orochi:


Noctua:




Wydajność modelu NH-D14 można jeszcze trochę zwiększyć przez dołożenie drugiego 140 milimetrowego wentylatora. Jako że miałem takie dwa śmigła u siebie, wypróbowałem tą opcję. Takie rozwiązanie da nam jeden stopień niżej w IDLE i dwa do trzech w Stresie. Niby nie dużo, ale wychładzanie po obciążeniu na dwóch 14-kach jest rewelacyjnie szybkie (przy pełnych obrotach), choć osoby wrażliwe na szum, mogą już lekko marudzić. Mi ten szum wydobywający się z przez siatkę wentylacyjną w "suficie" obudowy nie przeszkadzał za mocno i można go było znieść. Na pewno wydajność rekompensowała tę niedogodność. Zastosowanie reduktora obrotów czyniło dwie 140-ki już dużo cichszymi, ale kosztem wyższych temperatur.



Niestety, wszystko co dobre, zazwyczaj słono kosztuje. Wyroby Noctuy zawsze należały do górnej półki cenowej, ale to swoisty "Mercedes" wśród producentów coolerów. W naszych sklepach (Proline, Zenfist), model NH-D14 kosztuje 319 PLN.
To dużo pieniędzy, ale moim zdaniem wart jest każdej wydanej na niego złotówki. Bezkompromisowa wydajność, możliwości wyciszenia pracy wentylatorów, możliwość zmiany ich ułożenia, świetny i prosty w obsłudze system mocowania (plus za rewelacyjny SecuFirm2 dla trzech platform Intela), no i sześć lat gwarancji oraz darmowa opieka techniczna w przypadku zmiany Socketu na nowy (firma wysyła nowe mocowanie na podstawie kopii faktury zakupu), to coś co właśnie przypomina obsługę klientów Ferrari, Maserati czy Astona Martina ... Zapłaciłeś dużo, ale należysz do elity i nie zapominamy o tobie.
W przypadku tego produktu nie miałem najmniejszych rozterek przy przyznaniu mu odznaczenia zarówno rekomendacji IN4, jak i Quality, które przeznaczone jest dla produktów najwyższej klasy.



ZALETY:
- bardzo duża wydajność chłodzenia
- wysoka jakość materiałów
- bogate wyposażenie dodatkowe
- kompatybilność ze sporą ilością Socketów
- możliwość wyciszenia wentylatorów
- sześć lat gwarancji

WADY:
- wysoka cena (319 PLN)
- przy maksymalnych obrotach, praca dwóch wentylatorów jest już wyraźnie słyszalna

Podziękowania dla firmy NOCTUA, za udostępnienie sprzętu do testów.

Sponsorami platformy testowej są firmy:

Oraz ...

Strona 4 z 4 <<<1234