2014-04-26 18:21
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
10

Noctua NH-D15

Strona 3 - Wygląd 3

Kolejną różnicą między starym NH-D14, a jego następcą NH-D15, są wentylatory. W nowości otrzymujemy dwa sporych rozmiarów modele NF-A15 z wirnikiem o średnicy 140mm, podczas gdy u poprzednika mieliśmy w standardzie modele NF-P14 (140mm) i NF-P12 (120mm). Z dużymi wentylatorami A15 mieliśmy już okazję się zapoznać podczas prezentacji nowych serii półtora roku temu - LINK, więc teraz tylko przypomnę jak one wyglądają. Standardowo elektronicznie sterowane 140-milimetrowe osiągają maksymalne obroty na poziomie 1500 RPM, które można zmniejszyć za pomocą przejściówki L.N.A. do 1200 RPM. Kiedy jednak nasz procesor nie jest zbytnio gorący, płyta główna może zmniejszyć obroty do niesłyszalnych 300 RPM.




Pewnie Waszą uwagę zwróciła charakterystyczna ramka tego wentylatora? To właśnie dzięki niej produkt ten otrzymał w nazwie 15-kę. Otóż z dwóch stron jest ona szersza (150mm) i zakończona silikonowymi nakładkami. To właśnie dzięki nim udało się w NH-D15 usunąć z ożebrowania silikonowe paski, bo teraz wentylator zamocowany sprężystą, metalową spinką opiera się właśnie na tych elastycznych poduszkach.



Oba wentylatory są spore i o ile środkowy w niczym nie będzie nam przeszkadzał, to już zewnętrzny może wejść nam w konflikt z wysokimi modułami pamięci. Producent określa możliwość montowania pod wentylatorem kości z radiatorem o wysokości maksymalnej 32mm, co w przypadku wysokich "grzebieni", w zasadzie uniemożliwia założenie drugiego wirnika. Tragedii nie będzie, bo już jeden z nich daje radę z ochłodzeniem całości ożebrowania obu wież. Na szczęście moja przepastna obudowa Cooler Mastera pozwala na dziwaczny montaż zewnętrznego śmigła, mimo że maksymalna wysokość coolera wzrasta z jego nominalnych 165mm (jeśli dodać do tego dystans płyty głównej do tacy montażowej i wysokość gniazda procesora wraz z CPU na pokładzie, to minimalną szerokość obudowy zdolnej pomieścić NH-D15 określiłbym na 185-190mm).


Zamontowany na moich układach pamięci drugi wentylator wygląda dość śmiesznie, ale o dziwo to naprawdę działa, bo podczas gdy wewnętrzny wentylator wciśnięty niemal do samej stopy styku z procesorem, poprawia cyrkulację powietrza w dolnej części coolera i przy okazji schładza sekcję zasilania płyty oraz modułów RAM, to zewnętrzny fajnie kieruje swój strumień w kierunku wentylatora na tylnej ścianie zaciągając chłodniejsze powietrze z okolic przodu obudowy.



Cooler gotowy do pracy z dwoma wentylatorami na radiatorze waży 1320 gramów, więc nie mało, ale nie musimy się obawiać wykrzywienia płyty głównej, bo mocowanie SecuFirm2 daje naprawdę stabilne mocowanie na platformie.

Strona 3 z 4 <<<1234>>>