2017-11-15 00:31
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

Noctua NH-L12S i NH-L9a-AM4

Strona 2 - Noctua NH-L9a-AM4

Rzućmy teraz okiem na drugi z coolerów dla małych komputerów, a jest nim naprawdę dość miniaturowy model Noctua NH-L9a-AM4. Jak samo oznaczenie w nazwie wskazuje, schładzacz ten dedykowany jest konkretnie platformie AMD AM4, czyli nowym procesorom RYZEN. Może patrząc na niego, trudno w to uwierzyć, ale NH-L9a-AM4 również jest dedykowany do współpracy z procesorami o wartości TDP równej 95W!


Jego niski profil jest znacznie bardziej widoczny, niż w przypadku NH-L12S, co zobaczymy już po samym, bardziej płaskim opakowaniu.Co trzeba przyznać projektantom opakowań Noctuy, to na pewno niezwykły kunszt w wykorzystaniu ich przestrzeni. Jak wspominałem, prócz tego, że są ładne, to nic nie pozostawiono tam przypadkowi i całość wzajemnie się uzupełnia. Przeważnie wkręty zamknięte w foliowym woreczku gdzieś tam przemieszczają się luzem w kartonie, ale tu nie... Umieszczono je w specjalnym wycięciu, podobnie jak tylną płytkę montażową AM4 (spód wkładki z coolerem).

W odróżnieniu od większego modelu, NH-L9a-AM4 wyposażono w przykręcony na stałe wentylator Noctua NF-A9x14 PWM, pracujący w zakresie od 600 do 2500 RPM (max. 23.6 dBA). Oczywiście jak u poprzednika, możemy reduktorem L.N.A. zmniejszyć obroty do 1800 RPM (14.8 dBA). Nie wiem, jak to inżynierowie Noctuy zrobili, ale według specyfikacji, wentylator pracujący ze sporo wyższymi obrotami w modelu NH-L12S, jest na tym samym poziomie akustycznym, co w tym maleństwie. Co jeszcze ciekawsze, przy 1800 obrotach w trybie Low-Noise, jest cichszy od 1400 RPM większego coolera!

Spód na stałe przystosowano do rozmiaru otworów montażowych AM4. Złożenie całości jest banalnie proste, bo ogranicza się do wykręcenia seryjnej ramki z płyty i zastąpieniu jej przez tulejki dystansowe oraz spodnią płytkę mocującą, dociskaną przez cztery wkręty.Strona 2 z 3 <<<123>>>