2011-01-23 20:47
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
22
Obudowa Fractal Desing Define R3 Arctic White
Strona 4 - Podsumowanie
Biała obudowa na pewno jest dość rzadkim widokiem. Stanowisko pracy z takim PC-tem na pewno przyciągnie wzrok naszych znajomych, zwróci uwagę petentów naszej firmy czy biura i świetnie komponować się może z modnymi, białymi meblami. Ci, którzy nie uważają białego koloru za praktyczny, mogą wybrać Define R3 w kolorze czarnym, srebrnym lub stalowo-szarym, z oknem lub bez.
O gustach się nie dyskutuje, więc ocenę wyglądu pozostawiam każdemu z osobna, a ja bardziej skupię się na drobnych szczegółach. Rozpatrujący ewentualny zakup tej obudowy muszą na pewno wziąć pod uwagę ewentualną rozbudowę swojego komputera w panele multimedialne, sterowania pracą wentylatorów czy większą ilość napędów. Nie można zapomnieć, że otrzymujemy tu tylko dwie zatoki 5.25-cala. Jeśli będziemy chcieli mieć we frontowym panelu np. czytnik kart pamięci, to musimy zdecydować się już tylko na jeden napęd DVD lub BluRay. Za to dysków możemy umieścić tyle, co w małym serwerze.
Na plus należy podkreślić wysoką jakość wykonania i materiałów, zastosowanie mat dźwiękochłonnych nawet w miejscach na opcjonalne wentylatory i siatki przeciwpyłowe, choć znów ich minusem jest to, że nie są one demontowane, co może utrudniać ich oczyszczanie (prócz filtra wentylatora zasilacza).
Gnazda Audio i USB umieszczone są wygodnie na szczycie frontowego panelu, ale niestety nie znajdziemy na razie wśród nich portów USB 3.0. Ciekawym i przemyślanym patentem, jest umieszczenie przycisku Reset pod klapka zakrywającą panel, co zabezpiecza go przed dostępem dla dzieci lub możliwością przypadkowego naciśnięcia.
Dwa fabryczne (Fractal) wentylatory użyte do wentylacji Define R3, do najcichszych nie należą i tu maniacy ciszy mogą kręcić nosem. 1350 RPM nie może być niesłyszalne, ale dzięki zastosowaniu regulatora z zestawu, można mieć wpływ na ich poziom szumów. Niestety dostęp do tylnej ścianie, gdzie umieszczamy go na śledziu, nie zachęca do częstego tam sięgania, szczególnie jeśli obudowa spoczywa pod biurkiem.
Za to w środku otrzymamy sporo miejsca na nasze podzespoły. Producent podaje, że możemy zastosować tutaj karty graficzne o długości 29 centymetrów, a jej szerokość pozwoli montować dość wysokie systemy chłodzenia CPU (do 165mm). Na uwagę zasługuje również duże okno w tacy płyty głównej, zabezpieczone dielektryczną ramką i spora liczba kanałów do prowadzenia okablowania za tacą.
Fractal Design Define R3 Arctic White kosztuje 439 PLN. W tej cenie na pewno możemy przebierać w obudowach, ale może kogoś właśnie uwiedzie ta śnieżna biel i design tego produktu. Balansując wszystkie za i przeciw, uważam, że zasługuje on na rekomendowanie go na łamach naszego portalu. Ale jak to zawsze podkreślam, ostateczna opinia, zawsze należy do Was drodzy czytelnicy...
Zalety:
- dobrej jakości materiały
- dobrej jakości wykonanie
- zastosowanie materiałów dźwiękochłonnych
- możliwość zwiększenia przewietrzania wnętrza
- duża ilość kieszeni dla dysków twardych
- możliwość montażu kart do 290mm
- okno i kanały okablowania w tacy płyty głównej
- filtry przeciwpyłowe
- regulator obrotów wentylatorów
Wady:
- brak możliwości szybkiego wymontowania filtrów (prócz filtra zasilacza)
- umieszczenie regulatora obrotów wentylatorów na tylnej ścianie (śledź)
- dla niektórych tylko dwie zatoki 5.25-cala, mogą być problemem
- brak portów USB 3.0 (już czas je montować przy ilości płyt w nie wyposażonych)
Podziękowania dla Cooling.pl, dystrybutora firmy Fractal Design, za udostępnienie sprzętu do testów.
Sponsorem platformy testowej jest firma: