2010-01-21 16:56
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
11

Ozone Smog - Narzędzie wirtualnej zbrodni ...

Strona 4 - Testy i Podsumowanie

Nie ukrywam, że osobiście nie przepadam za myszami o mocno wykrojonych, ergonomicznych kształtach, dlatego ocenę wygody pracy takimi urządzeniami pozostawiam Wam do indywidualnej oceny. Osobiście wolę obłe, nawet lekko pękate gryzonie, dlatego właśnie icon7 szczególnie przypadła mi do gustu.


Większość pseudo-gamingowego sprzętu posiada na sztywno zdefiniowane możliwości zmiany czułości pracy sensora (DPI), ale Ozone Smog daje nam niemal nieograniczone możliwości w tej dziedzinie. Zakres od 90 do 5040 DPI z dokładnością ustawiania o 90 DPI (w tym osobno dla osi X i Y), pozwala nam na niezwykle dokładne dobranie takich wartości, jakie w danej grze potrzebujemy dla szybkości, precyzji i wygody w rozgrywce. Przy ustawieniu na 90 DPI, aby przesunąć kursor o centymetr w bok, musimy przejechać myszą odległość równą niemal czterem centymetrom. Tam gdzie taka precyzja (co do piksela), jest niezbędna, Smog na pewno się przyda.
Ja poddałem mysz dwóm standardowym testom programami A4Tech Mouse Test i Mouse Rate. Pierwsza z nich sprawdza jakość sygnału generowanego przez sensor, ale przy próbkowaniu z częstotliwością 1000 Hz, trudno spodziewać się jakiś większych zakłóceń w tej kwestii. W zasadzie prędkość pracy dawała niemal idealną linię i trzeba było kręcić kółka po całej powierzchni podkładki, by przy ustawieniu minimalnym 90 DPI program pokazał wykres. Grzebień "zakłóceń" jest niemal niewidoczny. Można powiedzieć, że taki wykres jest bliski ideałowi.



Przy maksymalnym ustawieniu DPI (5040), sygnał jest również niemal idealny. Żadne czarne linie nie wnikają w białą sinusoidalną powierzchnię wykresu, a grzebień szumów jest minimalny.



Programik Mouse Rate Checker w zasadzie zwariował przy osiągach myszy Ozone. Przy maksymalnym DPI kursor dosłownie przelatywał przez pole pomiarowe, a średnia wartość Current Rate wyniosła 1873 Hz.


Czy Ozone Smog to prawdziwe narzędzie dla graczy? Z pewnością tak. W jednej paczce otrzymujemy precyzyjne, laserowe narzędzie wirtualnego mordu, wyposażone w zestaw ciężarków pozwalających dobrać jego masę do naszych upodobań, dwa rodzaje prawego chwytu dla większej wygody podczas długich godzin spędzonych na cyber-wojnie i intuicyjne oprogramowanie, za pomocą którego możemy w łatwy sposób dostroić mysz do naszych potrzeb. Jeszcze raz podkreślę tutaj bardzo fajnie rozwiązaną możliwość zmiany czułości DPI, którą możemy sami swobodnie definiować dla każdego z czterech możliwych ustawień do szybkiego przełączania. Jeśli połączyć to z pięcioma programowanymi profilami użytkownika, daje nam to wygodne urządzenie do rozrywki, pracy i zabawy.
Metalowa rolka scrolla, otoczona gumową "oponą" działa w czterech kierunkach i pracuje dość cicho, czego już nie można powiedzieć o głównych przyciskach, które dość głośno "klikają". Jednak przy LanParty gramy głównie w słuchawkach, więc tonacja "kliku" nie jest już taka ważna. Ciekawym rozwiązaniem jest również funkcja LIFT, która szybko potrafi dostosować pracę sensora do aktualnie wykorzystywanego podłoża-podkładki.



Do minusów tego produktu zaliczyłbym właściwie tylko błyszczący, powodujący pocenie dłoni górny chwyt z głównymi przyciskami funkcyjnymi i nieco za sztywny (choć długi - 190cm) kabel.
Za Ozone Smog to wydatek około 190 PLN i w tej cenie będzie miało już sporą konkurencję. Za tym produktem przemawiają głównie wysokiej klasy parametry, doskonały sensor i moim zdaniem rewelacyjne, ceramiczne ślizgacze. Jestem pewny, że jest to produkt wart przyznania Rekomendacji IN4.



ZALETY:
- bardzo wysoka jakość wykonania
- wysokie parametry sensora
- dobra jakość materiałów
- ceramiczne ślizgacze
- możliwość regulacji czułości w zakresie od 90 do 5040 DPI (co 90 DPI)
- osobne ustawienia dla osi X i Y
- zestaw sześciu ciężarków
- długi kabel (190 cm), w materiałowym oplocie
- bogate i intuicyjne oprogramowanie

WADY:
- błyszcząca, powodująca pocenie dłoni, powierzchnia górnego chwytu
- trochę za sztywny kabel, powodujący lekkie, ale wyczuwalne opory


Podziękowania dla firmy Ozonegaming, za udostępnienie sprzętu do testów.



Sponsorami platformy testowej są firmy:

Oraz ...

Strona 4 z 4 <<<1234