2014-10-17 18:10
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
3

Plextor M6S 128GB

Strona 2 - Podsumowanie

Czas podłączyć dysk Plextor M6S do komputera. moja konfiguracja to średniak, jak na dzisiejsze czasy, ale jeszcze daje radę.

Platforma testowa:
- płyta główna - Gigabyte GA-Z77X-UD3H
- procesor - Intel Core i5 3570K @ 4.2 GHz
- karta graficzna – Gigabyte R9 280X WindForce 3X (1000 - 1100 GPU / 6.0 GHz Memory)
- pamięci AMD Memory R9 Gamer Series 16GB 2400 MHz

Jako że już kilka 128-mek przewinęło się przez moje ręce i mam małą bazę danych dla porównania kilku modeli, zamieszczę ważniejsze wyniki benchmarków w wykresach poniżej. Można będzie więc zaobserwować różnice między starszym rozwiązaniem na kontrolerze SandForce SF-2281 (Adata SX900 serii XPG oraz Transcend SSD720), a Plextorem poprzedniej, flagowej serii M5PRO na kontrolerze Marvell 88SS9187. Jako pierwszy to prosty, ale bardzo przejrzysty test aplikacja CrystalDiskMark w odczycie sekwencyjnym średnich plików do 500 MB.


Test zapisu danych pokazuje najmocniej postęp nowszych konstrukcji. Cieszyć może, że nowa, podstawowa seria Plextora zbliża się do wyników, jakie uzyskiwała poprzednia topowa seria PRO.

Poniżej wyniki dla losowych próbek 512K i 4K w odczycie i zapisie... Tutaj kontrolery SandForce potrafią jeszcze pokazać pazurki podczas odczytu danych, ale zapis to już inna liga.





Inna aplikacja często stosowana w testach dysków, to AS SSD Benchmark w wersji 1.7. Wpierw test sekwencyjnego odczytu i zapisu.



Poniżej wyniki dla losowych próbek 4K.



Testy przeprowadzone kilkakrotnie na każdej aplikacji pozwalały wybrać średni wynik miedzy najniższym, a najwyższym wskazaniem dla poszczególnych jego części. Powtarzalność wyników w tego typu aplikacjach testowych może różnić się w wynikach nawet o kilka MB na sekundę, więc średnia wartość wybrana ze zrobionych screenów, to chyba najlepszy sposób na ocenę wyników.
Podczas testów, które będziecie być może wykonywać u siebie, zwróćcie uwagę na wersję sterownika FirmWare, bo po dokonaniu Upgrade driverów sterujących dyskami, wyniki potrafią się wywrócić do góry nogami. Zauważyłem to już po testach, kiedy ściągnąłem kilka dni temu najnowszą wersję FirmWare dla mojej Adaty SX 900 o numerze 5.82. Po tym zabiegu różnice w wynikach wyglądają tak... Stary pomiar:

A tutaj nowy:


Plextor M6S to ciekawa propozycja dla szukających dość szybkiego, a jednocześnie niezbyt drogiego dysku SSD. Oczywiście konkurencja będzie dla niego bezwzględna i znajdą się inne produkty o zbliżonych parametrach i trochę niższych cenach. Cieszyć jednak może, że "podstawowa" seria S mocno zbliżyła się wynikami zapisu i odczytu do niegdyś sporo droższego modelu serii PRO. Najtańszy M6S jaki znalazłem w sieci, kosztuje niecałe 285 PLN (Ceneo). Dla porównania znalazłem jeszcze model M5PRO w zasobach Komputronika, za zawrotną sumę 459 PLN, ale to czyste szaleństwo.



Już poniżej 300 złotych można nabyć bardzo szybki model Toshiba Q Series Pro (HDTS312EZSTA - 554/512 MB/s), ale jeśli komuś wydaje się, że zakup "starego", dość wolnego już w zapisie Adata XPG SX900 będzie tani, to się zdziwi szukając w porównywarkach cen, gdzie można go jeszcze znaleźć za 268 PLN.
Zakup dysku Plextora nie będzie na pewno złym wyborem, choć przy ogromnej konkurencji na rynku tego typu nośników, nie będzie miał łatwego życia. Tutaj stosunek wydajności do ceny ma znaczący wpływ na zainteresowanie rynku, a model M6S nie wyróżnia się zbytnio w tym parametrze. Szkoda też, że to niższego modelu nie otrzymamy aplikacji PlexTurbo, która obligatoryjnie dodawana jest do serii PRO. Jeśli Plextor będzie chciał poważnie zamieszać na rynku, musi chyba jeszcze trochę zjechać z ceną. W klasie dysków 120/128GB trzyletnia gwarancja, to też standard. Niemniej warto zwrócić uwagę na ten produkt Plextora.

ZALETY:
- dość wysoki transfer odczytu danych
- wyniki odczytu i zapisu zbliżają się do tych z poprzedniego, topowego modelu M5PRO
- płaska konstrukcja obudowy (7mm)
- 3 lata gwarancji


WADY:
- w parametrze zapisu danych konkurencja bywa już szybsza (w zbliżonym stosunku ceny do wydajności)
- cena mogłaby być bardziej konkurencyjna

Podziękowania dla firmy Plextor, za udostępnienie sprzętu do testów.



Sponsorami platformy testowej jest firma:

Strona 2 z 2 <<<12