PowerColor Radeon X1300 Pro PCI-E
Strona 1 - Wstęp
Budżetowe karty graficzne, to wciąż najbardziej łakomy kawałek tortu, wyróżniający się największymi przychodami dla producentów. Osiągi najdroższych obecnie układów są doprawdy imponujące, jednakże ostatecznie większość użytkowników wybiera urządzenia charakteryzujące się raczej umiarkowaną ceną. Dla takich właśnie konsumentów bohaterka dzisiejszej recenzji - karta PowerColor Radeon X1300 Pro - może stanowić całkiem niezłą alternatywę dla pozostałych urządzeń z tego sektora. Zapraszam do recenzji.
O RV515 słów kilka ...
Kart z rodziny X1300 jest na rynku pod dostatkiem. Charakteryzują się one raczej niską ceną i obsługą najnowszych technologii, włączając w to SM 3.0. Chip RV515 jest zbudowany ze 105 milionów tranzystorów, a dzięki procesowi wykonania 90 nm koszty wytworzenia takiego VPU są niskie. Dodatkową zaletą niniejszego rdzenia graficznego jest stosunkowo niewielkie wydzielanie ciepła, przez co wiele kart X1300 jest chłodzonych pasywnie.
Wydajność takich układów w żadnym razie nie jest porównywalna do obecnych urządzeń klasy średniej. Niska cena wiąże się niestety z ogromnymi cięciami w samej architekturze VPU. Za wydajność będą odpowiadały po 4 jednostki ROP i pixel shader oraz dwa moduły vertex shader. Taktowanie rdzenia waha się od 450 MHz do 600 MHz, zaś pamięci zazwyczaj tykają z częstotliwością od 500 do 800 MHz. Wyższe wartości będą dotyczyły modeli z układem X1300Pro, zaś niższe X1300 (bez Pro) oraz X1300 z technologią HyperMemory. Pewną wadą X1300 w stosunku do wersji Pro jest 64-bitowy interfejs pamięci, co negatywnie odbije się w bardziej wymagających zadaniach.
Wspomniane przed chwilą HyperMemory to nic innego jak odpowiedź ATI na Turbo Cache, czyli możliwość przechowywania danych, które nie mieszczą się w pamięci karty, w pamięci RAM komputera. Inną ważną nowinką w produktach z tej półki cenowej może okazać się technologia ATI AVIVO, zapewniająca (według producenta) niezwykle wysoką jakość obrazu wideo. Dodatkową zaletą jest też sprzętowe dekodowanie oraz kodowanie kodeka H.264, który ma być używany do kodowania filmów w standardzie Blu-ray i HD-DVD.
Widać więc wyraźnie, że X1300 i X1300 HyperMemory są odpowiedzią ATI na dosyć ciepło przyjęty GPU GeForce 7300 GS. Teoretyczne możliwości obu układów przedstawiają się podobnie, zaś różnice będą się ujawniać w cenie i wydajności. Zobaczmy zatem jak się zaprezentuje PowerColor Radeon X1300 Pro.