2007-06-12 12:05
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
12

ECS 6100SM-M i GIGABYTE GA-M61P-S3

Strona 1 - Wstęp / Gigabyte GA-M61P-S3

Platformę testową sponsorują:










Wstęp




Na rynku namnożyły się jak grzyby po deszczu platformy ze zintegrowaną grafiką. Możemy przebierać w konstrukcjach wyposażonych w układy nVidia z serii 4 oraz 5, a całkiem niedawno do tego grona dołączyła firma AMD ze swoją 690-tką. Do naszej redakcji trafiły dwie kolejne płyty główne wyposażone w chipset z zaimplementowaną grafiką. Tym razem są to produkty firmy ECS - GeFORCE6100SM-M oraz GIGABYTE - GA-M61P-S3. Obydwa urządzenia działają w oparciu o scalak nVidia nForce 4xx (GF6100). Zobaczmy jak w praktyce radzą sobie bohaterowie dzisiejszej recenzji.

Garść informacji na temat chipsetu nForce czwartej serii została już podana w poprzednich testach płyt AM2. Dlatego też w recenzji pominę tą część, a wszystkich zainteresowanych odsyłam do korespondencyjnego zapoznania się z tekstem na temat układu nVidia, dostępnym w dziale „recenzje. Dodam jedynie, że produkt ECS działa w oparciu o wersję 405, natomiast Gigabyte o 430. Poniżej porównanie ich możliwości.


Specyfikacja układów...





Gigabyte GA-M61P-S3




Zacznijmy od platformy firmy Gigabyte. Niestety sampel testowy, który do mnie dotarł pozbawiony był pudełka oraz wszystkich akcesoriów, dlatego też zapoznamy się jedynie z samym laminatem. Ten jest całkiem rozsądnie zaprojektowany. Porty FDD/IDE/SATA umieszczone są zgodnie z panującym trendem, przy krawędzi PCB, dzięki czemu stosunkowo łatwo połączyć i uporządkować przewody. Zastrzeżeń nie można mieć także do położenia wtyku ATX24PIN. Niestety ATX12V został zainstalowany w pobliżu dolnej części socketu, co przy dużych radiatorach jest dosyć kłopotliwe ze względu na trudności w podłączeniu oraz przeprowadzeniu przewodu, szczególnie jeśli jest on krótki.


Kliknij, aby powiększyć




Kliknij, aby powiększyć




Na płycie znajdziemy cztery sloty PCI, jeden PCIEx16 oraz dwa PCIEx1. Tuż pod nimi port stacji dyskietek.


Dyski twarde oraz napędy podłączymy do czterech portów SATA i jednego IDE, umieszczonych przy krawędzi laminatu. Na zdjęciu widoczne także trzy wtyki umożliwiające instalacje zewnętrznych paneli USB.


Miejsca na pamięci (łącznie 16GB DDR2) są czterech. Pod nimi umieszczono gniazdo ATX24PIN.


Miejsca w okół socketu jest całkiem sporo. Znajdujące się obok koszyka procesora kondensatory nie przeszkadzają w żaden sposób w instalacji coolera (zarówno boxowego jak i Freezera 64, z większymi także nie będzie problemu).


Układ płyty chłodzony jest przez miedziany radiator. W standardowych warunkach pracy wystarczy on w zupełności, jeśli jednak myślimy nawet o lekkim OC warto zadbać o nawiew świeżego powietrza do obudowy.


Na panelu zewnętrzny umieszczono od lewej: 2xPS/2 dla klawiatury i myszki, 1xCOM, 1xLPT, wyjście VGA, 4x USB2.0, 1x IEE1394b, 1x RJ45 o raz listwę układu dźwiękowego.


Akcesoria

Jak już wspomniałem do redakcji dotarła „goła” płyta bez akcesoriów oraz instrukcji. Gdyby jednak dotarła w oryginalnym pudełku, znaleźlibyśmy w nim:

  • instrukcję obsługi
  • płytę ze sterownikami
  • zaślepkę
  • zestaw przewodów (2x SATA, 1xFDD, 1xATA)

    Czyli standard jeśli chodzi o tę klasę produktów.

  • Strona 1 z 7 12345...7>>>