2006-01-02 20:14
Autor: Jolly Roger
82

Sapphire X800GTO AGP oraz MSI 6600GT Diamond PCI-E

Strona 2 - MSI GeForce 6600 GT

Pełna nazwa karty brzmi NX6600GT VT2D128E Diamond i teoretycznie jest to produkt podobny do dziesiątek urządzeń zbudowanych na układzie NV43. Okazuje się jednak, iż producent przygotował dla nas kilka niespodzianek, o których więcej za chwilę.


Karta prezentuje się okazale - czerwony laminat oraz rozbudowany jednoslotowy system chłodzenia budzą respekt. Należy jednak pamiętać, że ciepłe powietrze, powstałe po schłodzeniu tego MSI, zostanie w obudowie. Wiatrak może automatycznie dostosowywać prędkość obrotową do temperatury rdzenia, przez co powinien być cichy. Dodatkowo, z poziomu oprogramowania, istnieje możliwość całkowitego wyłączenia wiatraczka, przez co fani bezgłośnego chłodzenia powinni być zadowoleni. Niestety, z przykrością muszę stwierdzić, że karta podczas pracy z włączonym śmigłem, powyżej poziomu 2500 RPM, wydawała z siebie uciążliwy pisk o wysokiej częstotliwości. Odgłos ów jest słyszalny i potrafi doprowadzić do szewskiej pasji. Poszukiwania informacji o podobnych problemach w tej karcie utwierdziły mnie w przekonaniu, że mój przypadek nie jest odosobniony.

Pod coolerem kryje się procesor graficzny - NV43, który standardowo jest taktowany zegarem 500 MHz oraz 128 MB pamięci DDR3 firmy Samsung o czasie dostępu 1.6ns. Teoretycznie więc nie powinno być problemów z uzyskaniem częstotliwości ich pracy na poziomie 1250 MHz (efektywnie)

Na laminacie dostrzec można złącze zasilające, do którego podłączmy zwykłą wtyczkę FDD.



Nie mogło również zabraknąć złącza SLI w górnej części laminatu.


Przednią część chłodzenia stanowi lśniąca powierzchnia, która jest mocno podatna na zarysowania i znakomicie widać na niej wszelkie zabrudzenia oraz odciski palców. W karcie możemy przejrzeć się niczym w lustrze, co doskonale widać na poniższej fotografii.

Rozpoznajecie tą osobę na zdjęciu?


Jednak to nie koniec atrakcyjności wizualnej tego GeForce. Karta MSI doskonale nadaje się dla moderów, gdyż podczas pracy pali się na niej dioda, rozświetlająca wnętrze obudowy na niebiesko.


Na śledziu karty znajdują się dwa złącza DVI oraz VIVO HDTV.


Druga strona laminatu również kryje w sobie dwie niespodzianki. Pierwszą z nich jest enkoder wideo w postaci układu firmy Phillips.


Drugą ciekawostką jest zestaw zworek, za pomocą których można przywrócić fabryczne ustawienia napięcia dla rdzenia i pamięci.


NX6600GT VT2D128E Diamond obsługuje technologię Core Cell, stosowaną dotychczas tylko w płytach głównych, która pozwala, za pomocą dostarczonego oprogramowania, na software'owe zwiększanie lub zmniejszanie napięć rdzenia i pamięci karty oraz na kontrolę nad wiatraczkiem urządzenia. Jeżeli podczas podkręcenia karty przesadzimy z ustawionymi parametrami, to zworki będą nas w stanie poratować. Pomysł doprawdy świetny i godny naśladowania.

Strona 2 z 13 <<<123456...13>>>