2013-01-25 21:10
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
18

SilentiumPC G1-Deus 600W 80BR

Strona 2 - Co w środku

Czas zerknąć do środka, ale zanim to uczynimy, zobaczmy co producent proponuje nam na poszczególnych liniach napięć.


Jak widać z tabliczki znamionowej, obie linie +12V mają oddawać 552W przy natężeniu dla każdej z nich po 26A. To zupełnie wystarczy do zasilania każdej, jednordzeniowej karty graficznej tak solo, jak i w duecie CrossFire i SLI. Również linie +5V i +3.3V otrzymały sporą wydajność 120W przy amperażu po 24A. Co wazne producent poinformował nas, że jego zasilacz powinien wytrzymać nawet chwilowe obciążenie 700W, co oznacza, że urządzenia ma nawet spore rezerwy konstrukcyjne.
Model uzyskał certyfikat wysokiej sprawności 80+ Bronze, co oznacza że jego sprawność nie spada poniżej 80%. Co to oznacza dla nas? Urządzenie takie lepiej wykorzystuje pobierany z sieci prąd elektryczny, wydziela mniej ciepła generowanego przez straty, co znów przekłada się na niższy poziom hałasu systemu chłodzenia i niższe rachunki za prąd, a to również wspiera ekologię. No czy odczujemy finansowo te oszczędności, trudno powiedzieć, ale całkiem możliwe, że jeśli ktoś w zasadzie przez większą część roku nie wyłącza swojego komputera, a ten niemal non stop przelicza pakiety dla NASA w poszukiwaniu obcych cywilizacji albo wspomaga projektowanie nowych leków na AISD lub raka, to pewnie mógłby wykazać różnice w rachunkach między zestawem wyposażonym w niecertyfikowany, tańszy model "chińszczyzny", a tym który przeszedł testy i wymogi instytucji przyznającej prawo do stosowania specjalnego znaku na swoich produktach (a tego za darmo tak nie dają). Na stronie podano wyniki bliźniaczej konstrukcji Deusa o mocy 500W, ale ogólna sprawność przy obciążeniu 50% (około 86% sprawności) i pełnym (około 84%), powinny być podobne.


Wcześniej wspominałem również o bogatym pakiecie elektronicznych zabezpieczeń G1-600W 80BR. Jest ich dokładnie siedem, a pakiet zawiera:
OCP - Over Current Protection / zabezpieczenie nad-prądowe
OVP - Over Voltage Protection / zabezpieczenie nadnapięciowe
SCP - Short Circuit Protection / zabezpieczenie przeciwzwarciowe
OPP - Over Power Protection / zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe
OTP - Over Temperature Protection / zabezpieczenie termiczne
SIP - Surge & Inrush Protection / zabezpieczenie przed prądami udarowymi
UVP - Under Voltage Protection / zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem

Z takim zestawem, nasz komputer powinien być bezpieczny. Jak już pewnie zauważyliście, w specyfikacjach brakuje informacji o jakimkolwiek (pasywnym lub aktywnym) systemie PFC (Power Factor Correction – korekcja współczynnika mocy). Nie znalazłem takiej informacji nawet na stronie producenta, ale jeśli ktoś chciałby o to zapytać, to jest tam układ odpowiedzialny za aktywne PFC. Widać SilentiumPC uznało jego istnienie za tak oczywiste, że nie wspomina się o tym oficjalnie. Może jednak warto umieścić taką informację?

No dobrze, a więc szable w dłoń, a właściwie śrubokręt i po odkręceniu czterech wkrętów możemy już zerknąć na wnętrze Deusa.






Ze względu na cięcie kosztów produkcji nie otrzymamy tutaj może wysokiej jakości, japońskich kondensatorów, ale nawet ich chińskie odpowiedniki (Chengx), potrafią pracować w granicach normy w temperaturze do 105 stopni Celsjusza. Radiatory chłodzące końcówki mocy i prostowniki nie są może największe, ale przy wydajności wentylatora 120 milimetrów, nie powinno nic się tam przegrzewać. Wentylator firmy Zheng Heng Electronics sterowany jest układem mierzącym temperaturę (czujnik termiczny), więc temperatura elektroniki zasilania będzie miała kluczową rolę w poziomie hałasu pracującego pod obciążeniem zasilacza. Jak to będzie w naturze, zobaczymy trochę dalej w testach.


Strona 2 z 3 <<<123>>>