2012-02-22 12:10
Autor: Paweł Markisz (straszny)
3

Tablet Asus Eee Pad Slider SL101 - młodszy brat Transformera

Strona 4 - Możliwości i obsługa urządzenia - software i dodatki

Urządzenie Asus pozycjonuje obok Transformer'a jako "all-around tablet" - uniwersalny podręczny komputer zastępujący różne urządzenia (peceta, nawigację, multimedia itd). Tak też przedstawia go oficjalna reklama Asusa:

Czy to co pokazuje film jest prawdą? Zacznijmy od tego, że urządzenie jest najcięższym samodzielnym tabletem Android+tegra 2 na rynku (nie liczę docka Transformera). Kilogram w ręku jest zdecydowanie nie komfortowy przy dłuższym używaniu jako gazeta, jako podręczna nawigacja, czy jako książka. To jest po prostu za dużo. Jestem gościem 190 cm wzrostu o konkretnej wadze i sile a mimo to urządzenie irytowało mnie ciężarem przez cały okres używania. Nie ma mowy o pracy na jednej ręce, a na filmie mamy drobną dziewczynę używającą i noszącą go jak piórko... do tego tablet nie ma żadnego specjalnego systemu uszczelnień, reklama jednak pokazuje użytkowniczkę ze Sliderem, machającym nim na deszczu, po którym jest wysokie prawdopodobieństwo "zejścia" naszego drogocennego urządzenia. Nikt tego w rzeczywistości nie zrobi.

Jeśli chodzi o samą pracę ekranu i systemu - nie mam specjalnych zastrzeżeń, reaguje na dotyk dobrze, aczkolwiek nie tak samo jak jego brat. Zdarzały się lekkie szarpnięcia i lagi. Tu właśnie pojawiła mi się niezgodność, bo jakim cudem ten sam ekran o tych samych właściwościach, wykończony tym samym szkłem, zachowuje się inaczej pod multitouchem? Otóż testowane urządzenie posiadało OS Android 3.1, który nie jest pozbawiony paru wad, między innymi kulała płynność interfejsu i kompatybilność z aplikacjami z OS'a 1.6 i 2.x. Na stronach producenta wszędzie widnieje informacja, że Slider to urządzenie na Androidzie 3.2 na dodatek upgradowanym do 4.0... nie mam pojęcia dlaczego moje urządzenie miało niższą wersję systemu i co gorsza w żaden sposób nie reagowało na próby updateu do 3.2 (system ma z poziomu ustawień możliwość wymuszenia sprawdzenia aktualnej wersji). Być może był to model inżynieryjny "for tests only"? Może jakaś wczesna produkcja, po której coś jeszcze poprawiono i nie updateowano tej pod-serii tylko następną? W każdym razie kupując Slider'a koniecznie upewnijcie się czy kupujecie wersję standardowo wyposażoną w OSa 3.2

W kwestii papierowych instrukcji, pomocy czy oprogramowania dołączonego do systemu nic się nie zmieniło w porównaniu do Transformer'a, znowu zapraszam do przejrzenia poprzedniej recenzji.

granica płynności dla odtwarzanego video (z kodekami dla Tegry) jest taka sama:
- 720p, 25 fps - płynnie
- 720p, 50 fps - rwie
- 1080p, 25 fps - rwie
- 1080p, 50 fps - praktycznie nie da się oglądać (slideshow)

W poprzedniej recenzji skrytykowałem Tegra Zone (część Android Marketu poświęcona grom i programom specjalnie dla układów Tegra 2/3) za bardzo małą ilość gier. Trzeba przyznać że "strefa" metodycznie rozrasta się, i z 19 aplikacji dostępnych przy teście Transformer'a, 4 miesiące temu, mamy dostępnych teraz 35 pozycji. Niby wciąż nie dużo ale widać rosnący potencjał.

Razem z urządzeniem dostajemy etui (w końcu na jakiś dodatek szarpnął się Asus). Miła sprawa bo poprzednik nie dostawał takiego gratisu, etui wygląda tak:

a tak wygląda urządzenie zapakowane do środka:

jakość, estetyka ... no jest czarne.. co by tu jeszcze dobrego powiedzieć. Niestety to tyle ;p. Wykonane jest z nieutwardzonej podwójnej warstwy materiału "frote", może dość przyjemnego w dotyku, ale który chłonie wodę (nie polecam zabrania na deszcz), bardzo mocno zbiera kurz czy brud, do tego zszyte jest chyba ręcznie, bo nierówno i wygląda zdecydowanie poniżej jakości urządzenia, które przenosi w środku. Nie wiem czemu ale miałem wrażenie jakby było dodane na siłę, i kupione w jakiejś taniej chińskiej fabryczce na sam koniec, a ktoś nie sprawdził jakości wykonania.

Strona 4 z 5 <<<12345>>>