2005-11-18 13:13
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
23

Tagan 430W U15 Easy-Con

Strona 5 - Podsumowanie

Po półrocznym użytkowaniu modelu 380W nabrałem zaufania do marki Tagan. Świetna jakość wykonania, dbałość o szczegóły i cała masa wspomagającej elektroniki pozwalała na komfort psychiczny i spokojną, wielogodzinną pracę przy komputerze. Ten fakt zaważył, że następca jest również spod znaku Tagan'a. Chcę się teraz podzielić z Wami tym, co zauważyłem podczas tej (jeszcze dość krótkiej) znajomości.
Dla wielu z was, jedną z cech w doborze zasilaczy jest cisza podczas pracy urządzenia. Jednak jest to czynnik indywidualnie odbierany przez każdego z nas. Model 430W U15 jest wyraźnie głośniejszy od słabszego "brata" 380W, wyposażonego w ogromne radiatory i dwa wentylatory 80 x 80mm. Głośniejszy ... nie znaczy to jednak że hałas generowany przez ogromne łopaty "śmigła" jest męczący. Szum obracającego się wentylatora jest słyszalny tylko przy otwartej obudowie i z odległości około jednego metra. Po zamknięciu pokrywy Tagan robi się właściwie niesłyszalny, a pracujący cooler (Pentagram Freezone QVC 100 Cu) skutecznie zagłuszał ewentualne odgłosy (do pomiarów "słuchowych" wyłączyłem dodatkowe wentylatory w obudowie).
Wspominałem wcześniej o możliwości dobrego przewietrzania obudowy i to sprawdziło się w stu procentach. Tutaj Tagan 380W nie ma żadnego porównania. Jego leniwie obracające się wentylatory gwarantują nieskazitelną ciszę, ale nie spełniają się w roli "wymiennika" powietrza. Po zmianie modelu, temperatura procesora spadła o dwa stopnie ( o ile wierzyć wskazaniom płyty, z 22 do 20 stopni w IDLE), oraz temperatura wewnątrz obudowy o 4 stopnie !! (w pokoju 21 stopni). Potwierdzało te pomiary wskazanie programu Everest, w spadku temperatury na układzie karty graficznej (GPU) i jej otoczenia. Najbardziej odczuł to dysk twardy, spadając z 35 do 31 stopni (mój Tower ma dodatkowe wentylatory - z boku Sunon 120 x 120mm, pod zasilaczem Sunon 92 x 92mm).


Everest zawyżal trochę wskazania napięć. Miernik pokazał ich właściwe wartości. Nie ma to jak sprawdzić samemu ...
W bardziej rozbudowanych konfiguracjach sprzętowych (mocniejszy procesor i duet kart graficznych w układzie SLI), natężenie hałasu może być bardziej odczuwalne. Jednak zgodnie ze specyfikacjami, przy maksymalnym obciążeniu jego wartość nie powinna przekroczyć 27 db (około 1900 obr/min).
Na pochwałę zasługują doskonale wykonane kable, tak te na stałe zespolone z zasilaczem, jak i "dopinane" do niego. Wszystkie bez wyjątku spięte zostały elegancką, czarną siatką niemal po same końcówki połączeń. Kabel zasilający (230V) i przewody do podłączania dysku twardego i karty graficznej oraz PCIexpres, wyposażono w ekranujący oplot i filtry przeciw zakłóceniowe, co dobrze świadczy o klasie zasilacza. Molex'y HDD/VGA wyposażono w wygodne uchwyty ułatwiające ich wyciągnięcie z urządzeń.
Właściwie poza wspomnianym kłopotem z podłączaniem okablowania, gdy zasilacz jest już wewnątrz obudowy, nie stwierdziłem żadnych mankamentów. Nieco zawyżone napięcia są chyba typową przypadłością marki Tagan, bo model 380W również wskazywał górny pułap normy ATX. Wszystkie linie są jednak z nią zgodne.




Urządzenie warte jest swojej ceny, choć dla sporej liczby entuzjastów PC nie będzie ona zapewne mała. W Internecie waha się ona między 340zł. a 360zł. Warto jednak dać taką sumę pieniędzy za komfort pracy i dużą rezerwę mocy.
Nie mogę niestety przydzielić Taganowi 430W U15 Easy-Con ani odznaki rekomendacji, ani Quality, ponieważ nie został on skierowany do nas (IN4) oficjalnie przez producenta, czy też kooperanta firmy. Jednak ze spokojnym sumieniem, Ja mogę polecić ten zasilacz każdemu wielbicielowi rozbudowanych konfiguracji komputerowych. Niemiecka marka i Japońska elektronika zasługują na uznanie.
Mam nadzieję że ta szybka mini-recenzja (jedno popołudnie i wieczór między testami płyty Epox nForce 4 SLI socket 754 a coolerami Coolink'a) przybliżyła Wam ten godny uwagi produkt i pomoże w wyborze kolejnego zasilacza do Waszej obudowy.

ZALETY :

- Duża moc
- Doskonałe trzymanie napięć wszystkich linii pod obciążeniem
- Dość cichy wentylator o płynnej regulacji obrotów (w zależności od obciążenia)
- Bardzo dobra jakość wykonania i spasowania elementów
- Przypinane / odpinane kable połączeniowe z możliwością konfigurowania wedle potrzeb (rozłączany wtyk 24 pin, możliwość łączenia 2 x 4 pin = 8 dodatkowych pin do zasilania płyty serwerowej)
- Doskonałe przewietrzanie obudowy
- Ekranowane przewody HDD/VGA + zasilający (230V) - z filtrami

WADY :

- Utrudnione podłączanie dodatkowych kabli przy zamontowanym zasilaczu w obudowie PC
- Podatna na zarysowania warstwa farby na obudowie zasilacza
- Tendencja do zawyżania napięcia linii +12V i +5V (jednak w normie ATX)


Serdeczne podziękowania dla firmy Zenfist, za doskonały kontakt, pomoc w wyborze z bogatego asortymentu i szybką wysyłkę (na koszt firmy - mimo "pobraniówki").



Strona 5 z 5 <<<12345