2017-02-01 23:25
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

Zalman R1 White

Strona 2 - Wygląd 2

Front, boki i górę Zalmana R1 White mamy już obejrzane, rzućmy teraz okiem na tył i spód tej "śnieżynki". Klasyczny tył z dolnym punktem stacjonowania zasilacza i siedmioma zatokami dla kart rozszerzeń, otrzymał również dwa przeloty dla węży wodnego systemu chłodzenia, zatem z wyjściem na rezerwuar nie będzie żadnego problemu.


Spód obudowy osadzono na wysokich nóżkach. Tutaj wentylacja jest skromniejsza, bo w zasadzie dostanie ją tylko zasilacz. Otwór osłonięto siatkowym filtrem przeciwpyłowym, niestety do jego okresowego czyszczenia będziemy musieli kłaść obudowę na boku, bo aby go wydobyć, trzeba wyczepić go z bocznych uchwytów.


Czas zajrzeć do środka R1 White. Tutaj biel metalowych ścian ramy i poszycia, fajnie wizualnie kontrastuje z czarnymi elementami tacy płyty głównej i stojaka na dyski i napędy. Górna część przygotowana została dla jeszcze jednego, opcjonalnego wentylatora.



Duże okno rewizyjne ułatwi manipulowanie przy systemach chłodzenia procesora, a dość mocno perforowana powierzchnia zapewni dobre chłodzenie drugiej stronie płyty głównej. Nie zapomniano o kanałach do przeciągnięcia okablowania zasilacza.

Spód jest trochę mało przewiewny, za to stojak na dyski otrzymał dedykowane miejsce na dysk systemowy SSD 2.5-cala.


Górny stojak na napędy optyczne, panele multimedialne lub sterujące (sztuk dwie), zaopatrzono w zatrzaskowy system mocowania (kłowy).



Celowo nie poruszałem jeszcze tematu dość mocno rzucającego się w oko, jakim jest centralnie umieszczony wspornik z dwoma suwakowymi, zaciskowymi elementami. Co prawda Zalman określił ich przeznaczenie dla montażu dodatkowych, wewnętrznych wentylatorów (na przykład skierowanych na kartę graficzną lub wspomaganie coolera), ale można też je wykorzystać jako elementy podpierające akcelerator graficzny lub ciężki cooler CPU. Ogólnie przydatna rzecz...


Jak wspominałem tył tacy płyty głównej jest dość przewiewny. Mimo sporej ilości dziurek, odpowiednie przetłoczenia dobrze usztywniają, ten dość obciążany element.

Strona 2 z 3 <<<123>>>