2017-02-01 23:25
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

Zalman R1 White

Strona 3 - Podsumowanie

I jak podoba się Wam Zalman R1 White? Nie można odmówić uroku też śnieżnobiałej "budce" z lekkim połyskiem frontowego, lekko szczotkowanego aluminium. Ogólnie jakość wykonania i użytych materiałów, zupełnie jest zadowalająca. Oczywiście jest kilka mankamentów, na które Zalman powinien szybko zwrócić uwagę i wypuścić drugą, poprawioną rewizję tego produktu. Można pominąć uwagi o dość wiotkich, frontowych drzwiczkach, delikatnie wyglądających ich zawiasach, czy nieco zbyt zbliżonemu do klapki przedniego wentylatora. Jednak górny system wentylacji ze zdejmowaną klapką i niezabezpieczonymi otworami, ani fajnie nie wygląda, ani nie jest chyba zbyt bezpieczny dla podzespołów komputera. Tutaj podłożenie np. dwóch ołówków pod klapkę, zapewni nam możliwość dodatkowego ujścia gorącego powietrza, jak i zapewni estetyczny wygląd i zapobiegnie możliwości niechcącego wrzucenia czegoś do wnętrza komputera.


Za to R1 White można pochwalić za dość fajnie i przemyślanie wykonane wnętrze, które dodatkowo w kontrastach bieli i czerni, fajnie się prezentuje. Przerwa miedzy stojakami dysków (cztery miejsca dla HDD), a napędów pozwoli umieścić nam bardzo długą kartę graficzną, przygotowano dedykowane miejsce na systemowy dysk SSD 2.5-cala, a centralnie umieszczony wspornik pozwoli na zawieszenie dodatkowych, punktowych nadmuchów lub podeprzeć ciężki akcelerator graficzny albo wysoki, wieżowy cooler. Pięć wentylatorów 120mm (trzy seryjne i dwa opcjonalne), powinno uporać się z wymianą powietrza w gorącym środku wydajnego komputera dla graczy. A jeśli ktoś woli wodne systemy chłodzenia, to zintegrowany system może podwiesić na górze (chłodnica 240mm) lub wyciągnąć przewody z głowicy do rezerwuaru, przez przygotowane dla nich kanały.

Jeśli ktoś chce odmienić, rozjaśnić kolorystykę swojego otoczenia, to Zalman R1 White będzie tego dość dobrym początkiem. Połączenie białego koloru z niebieskim podświetleniem frontowego wentylatora, daje fajny efekt, a gdyby takie same założyć na tyle i górze obudowy, mogłoby to wyglądać jeszcze lepiej.

Kiedyś białe obudowy, jako serie limitowane lub po prostu wyprodukowane w dużo niższych ilościach, były dość drogie, a przynajmniej droższe od ich "zwykłych" odpowiedników. Więc ile przyjdzie nam zapłacić za Zalmana R1 White? Całkiem niewiele, bo mimo dość niekorzystnych ostatnio dla nas kursów walut, obudowę tę możemy dostać za cenę 175 PLN (Morele.net - najniższa znaleziona w sieci przez Skąpca). Myślę że to dobry stosunek jej wartości do oferowanej jakości i możliwości, wart odznaczenia Best Buy




ZALETY:
- ciekawy design i zestawienie koloru białego z czarnym we wnętrzu
- boczne okno
- przydatny centralny system podpórek-wieszaków
- wbudowany regulator prędkości pracy wentylatorów
- trzy fabryczne wentylatory (w tym jeden podświetlony LED)
- duża przewiewność tacy płyty głównej
- wygodny dostęp do portów USB 3.0 / 2.0

WADY:
- trudny dostęp do filtra przeciwpyłowego na spodzie obudowy (konieczność przewracania komputera na bok)
- aby zwiększyć wentylację obudowy, trzeba w zasadzie zdemontować górną klapkę (odsłania otwory niezabezpieczone siatką)
- dość delikatne zawiasy i wiotka klapka frontowa


Podziękowania dla firmy ZALMAN za udostępnienie sprzętu do testów.

Strona 3 z 3 <<<123