2008-07-17 20:46
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
16

Zasilacz PC Power & Cooling Silencer 750W

Strona 3 - Wnętrze

Odkręcamy cztery wkręty i pokrywa schodzi nam bez najmniejszego sprzeciwu. Widok wnetrza jest przyjemny dla oka, choć ilość przewodów wlutowanych w płytkę PCB, może przyprawić o zawrót głowy.



Na pierwszy rzut oka, wnętrze PC Power & Cooling 750W nie różni się wiele od „słabszej” 470-ki. Wszystko wydaje się po prostu trochę dłuższe :) Potężne cewki, zwoje transformatorów i „słoiki” kondensatorów budzą zaufanie co do deklarowanej mocy. Na płytce PCB widać logo producenta, co świadczy, ze korzysta on z własnych konstrukcji, a nie gotowych podzespołów. Widać i czuć, że coś na tą sporą wagę zasilacza otrzymujemy. Mimo znacznej ilości części elektronicznych, wnętrze prezentuje się dość przejrzyście. Dopiero gdy przyjrzymy się z bliska, zobaczymy jak tego jest tam sporo.





Wizualnej całości dopełniają dwa masywne, rozłożyście ożebrowane radiatory, do których umocowano sporych rozmiarów końcówki mocy. To, na co zwracam uwagę we wnętrzu zasilaczy, to właśnie wykonanie radiatorów. Te bogato ożebrowane, jak w produktach Tagana, czy BeQuiet są w stanie wypromieniować tyle energii cieplnej, że mimo iż przy wylocie powietrza z obudowy odczuwamy dość znaczną temperaturę, to sama elektronika nie przegrzewa się i obroty wentylatora są utrzymywane na przyzwoitym poziomie. Gdy „firma” oszczędza pieniądze i wykorzystuje jako radiator kawałek aluminiowej blachy ( w najlepszym razie wycina z niej „grzebień” i rozchyla końcówki), przepływające przez gładką ścianę powietrze nie zatrzymuje się na tyle długo, by oddać swój chłód i odebrać ciepło generowane przez „mosfety”. Wtedy zasilacz nadrabia to wyższymi obrotami wentylatora, by zwiększyć ilość opływającego „blaszki” powietrza.
W PC Power 750W zadbano o prawdziwe radiatory, które są aluminiowym odlewem o przekroju sześciokrotnej litery T (sześć daszków). Zwiększa to samą powierzchnię oddawania energii cieplnej, jak i tworzy swoisty tunel kierunkowy dla wyciąganego przez wentylator powietrza. Właśnie ten tunel jest niezbędny przy przedłużonych konstrukcjach zasilaczy, by niemal cały „ciąg” chłodnej bryzy, docierał z najdalej oddalonych od wirującego śmigła miejsc radiatora, zapewniając równomierny jego przepływ wokół grzejących się elementów.




Wśród elektroniki znajdziemy wyspecjalizowane układy odpowiedzialne za systemy zabezpieczeń:
- OCP - Over Current Protection - zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem na linii
- OVP - Over Voltage Protection - zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na linii
- UVP - Under Voltage Protection - zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych
- SCP - Short Circuit Protection - zabezpieczenie przeciwzwarciowe
- OTP - Over Temperature Protection - zabezpieczenie przed przegrzaniem zasilacza
- OPP - Over Power Protection - zabezpieczenie przeciw przeciążeniu zasilacza





Nawet pod grubą wiązką kabli znajdziemy sporą liczbę "schowanych" elementów elektroniki ...





Strona 3 z 5 <<<12345>>>