2011-11-15 09:10
Autor: Mirosław Langer (lami)
26

APU AMD czyli CPU + GPU

Strona 1 - Brazos

Premiera najnowszych procesorów AMD FX Bulldozer odbiła się szerokim echem wywołując falę krytyki. Powodem był wielki zawód przeżyty przez fanów AMD. Wracamy zatem do przeszłość i chcemy zaprezentować to co dobre, czyli najnowsze APU firmy AMD. Premiera tych konstrukcji łączących procesor CPU i kartę graficzną GPU, odbyła się kilka miesięcy temu. Tej premierze nie towarzyszył wielki szum medialny. Szkoda że firma AMD, jakby po cichu tylnymi drzwiami wprowadziła na rynek nowe produkty. Skromniejsze zainteresowanie to przede wszystkim okres wakacyjny oraz oczekiwanie na wielką premierę Bulldozera - "kilera". Obecnie te zaległości możemy nadrobić, gdyż AMD konstruując swoje APU dokonało karkołomnej operacji, zrównoważonego połączenia CPU i GPU. Najnowsza konstrukcja firmy AMD posiada jedną bardzo ważną cechę, zbudowana jest dwóch jednostek obliczeniowych, które się wzajemnie uzupełniają. Konstruktorzy uniknęli poważnej wady, jaką posiadają procesory konkurencji, czyli ogromną przewagę CPU nad GPU. Konkurencyjne Core3,5,7, sprawiają wrażenie troszeczkę "przyklejonego" GPU do jednostki centralnej.



GPU umieszczone obok procesora, doskonale współpracuje ze swoimi braćmi potrafiąc podczas synchronicznej pracy w znaczny sposób zwiększyć moc obliczeniową.


Naszą recenzję, rozpoczniemy od opisu APU przeznaczonych do urządzeń mobilnych oraz obsługi multimediów. Kolejny opis poświęcony został procesorom Llano. Następna odsłona zaprezentuje przekrój płyt głównych, opartych na chipsecie A75.
Brazos, to uniwersalna platforma przeznaczona do budowy notebooków i ewentualnie komputerów stacjonarnych. Brazos dostępny będzie w dwóch wersjach APU. Pierwszy układ o nazwie kodowej Zacate znalazł zastosowanie w najcieńszych laptopach, desktopach i komputerach typu All-in-One.



Rodzinę produktów APU będą tworzą cztery układy: dwa Zacate (E-350 i E-240) oraz dwa Ontario (C-50 i C-30. Najnowszy chip cechować ma się współczynnikiem TDP na poziomie zaledwie 18 W. Kolejna wersji to układ - Ontario, w którym pobór mocy to niespełna 9 W. Ten niezwykle energooszczędny układ, skierowany jest do netbooków i innych małych urządzeń przenośnych. Sercem obu procesorów będzie dwurdzeniowy układ Bobcat, który jest w pełni zgodny z DirectX 11, OpenCL. Nie zabraknie również wsparcia dla dekodera HD 1080p - w postaci AMD UVD.
Brazos jest platformą w której skład wchodzą dwa chipy a rolę mostka północnego przejął procesor, to samo rozwiązanie wcześniej zastosował Intel w LGA1156 i LG1155.


Funkcje mostka południowego pełni APU z rodziny Zacate/Ontario wspomagany przez FCH – Fusion Controller Hub czyli Hudson M1 FCH. Wspomniany układ odpowiada za współpracę z urządzeniami wejścia-wyjścia (dysk, USB, mysz/klawiatura, obsługa szyny PCI/PCI Express itd.). Mostek Hudson ma wbudowaną obsługę dysków w standardzie SATA 6 Gb/s. USB 3.0 – tego standardu nie zintegrowano w chipsetach co oczywiście powoduje wzrost kosztów budowy, a firma NEC zazdrośnie strzeże technologii, czerpiąc spore profity.
Aby obniżyć pobór mocy, procesory wyposażono w 64-bitowy kontroler pamięci, jeden rdzeń posiada 32KB cache L1, natomiast cache L2 to 512KB. Kluczowym elementem układanki jest zespolenie centralnej jednostki obliczeniowej i układ odpowiedzialnego za generowanie obrazu, które znajdują się w obrębie jednego kawałku krzemu.


Dwa układy graficzne, Radeon E6310/E6250 wyposażono w 80 jednostek cieniujących obsługujących DirectX 11. Radeon E6310, umieszczono w wersjach E-350 i E-240, nadając mu taktowanie 500MHz, zaś Radeon E6250 umieszczony w modelach C-50 i C-30 zwolniono do częstotliwości wynoszącej 280MHz.


Bezpośrednim konkurentem omawianych procesorów są Intel-owskie Atomy korzystające ze wsparcia kolejnego największego rywala AMD czyli NVidii.


Mniejsze zużycie energii, to oczywiści dłuższa praca urządzeń mobilnych oraz komfort i wygoda użytkowników !

Strona 1 z 9 12345...9>>>