2011-11-15 09:10
Autor: Mirosław Langer (lami)
26

APU AMD czyli CPU + GPU

Strona 2 - APU Llano

Kolejnym krokiem, jaki wykonała firma AMD to propozycja dla osób, które nie szukają procesora o potężnych możliwościach obliczeniowych oraz wydajnym GPU. Odpowiedz AMD nazywa się Llano. Konstrukcja, ma świetnie sprawdzać się w codziennych zastosowaniach oraz w grach wymagających średnio wydajnego układu graficznego GPU.


Firma Intel, jako rynkowy potentat, nie posiada w swojej ofercie APU w tak atrakcyjnej cenie i tak dużych możliwościach zintegrowanego GPU (DX11). Lecz pamiętać należy, że to firma Intel, wyraźnie góruje nad jednostkami AMD pod względem mocy obliczeniowej. Wyścig zbrojeń trwa, zieloni mają ostatnio złą passę. Spójrzmy zatem w jakim kierunku podąża, firmowy okręt pod nazwą AMD. Oficjalna premiera nowej platformy odbyła się 30 czerwca tego roku. Firmy AMD stworzyła dla płyt głównych nową podstawką FM1 oraz układ APU (Accelerated Processing Unit) o kodowej nazwie Llano.


Nowe procesory są wykonane w technologii 32nm (nanometrów). W pojedynczej obudowie, na jednym kawałku krzemu, znalazło się miejsce na procesor oraz układ graficzny HD obsługujący standard DirectX 11. Zręczne połączenie CPU z GPU w jeden układ, pozwoliło na fuzję, co z kolei zainspirowało twórców dając nazwę nowej platformie Fusion. AMD Llano czyli procesory z serii A (A6 i A8 poddane testom w redakcji IN4) są dedykowane dla komputerów stacjonarnych.


Konstrukcje te bazują na procesorach czterordzeniowych i grafice odpowiadającej kartom graficznym, które tworzą podstawową klasę konstrukcji AMD HD 6000.


Patrząc na specyfikacje najbliżej tym konstrukcjom do HD5570 i 5670. Lecz analizując specyfikacje, HD 6670 widać duże podobieństwo, tylko ilość rdzeni GPU jest większa. Jak zapewnia firma AMD, karty graficzne HD6670 wpięte dodatkowo do slotu PCI-e, pozwalają osiągnąć najlepszy efekt synergii co też potwierdziły wyniki przeprowadzonych testów.



Trzeba jeszcze dodać, że GPU umieszczone w APU Llano otrzymało całe bogactwo i funkcjonalność „przenośnych kart graficznych”, które instalujemy w naszych blaszankach, do slotów PCI-e x16.


Nowa konstrukcja AMD, nie ograniczyła się wyłącznie do grafiki.


Producent postarał się i dołączył obsługę pamięci DDR3 1600 i 1866 (efektywnie 800 oraz 933). Ten zabieg daje możliwości znacznego przyrostu wydajności co przy podnoszenie magistrali pozytywnie wpływa na szybkość wykonywanych zadań.


Nowe APU, otrzymały dwa chipsety A75 i jego ekonomiczny odpowiednik A55 (analogia do Intela H55). W opisach i testach mamy wyłącznie płyty oparte o chipset A75. Konstrukcje zbudowane na chipsecie A75 posiadają pełne wsparcie dla USB 3.0 oraz złącza SATA3. Takie zestawienie jest obecnie niezbędnym standardem obowiązującym przy budowie płyt głównych.


Wydajność najnowszych APU-AMD zostanie opisana w kolejnej części recenzji. Ze względu na sporą objętość materiału, recenzja będzie podzielona na dwie części. Pierwsza cześć to opis platformy wraz z procesorami, kolejno zaprezentowane zostaną konstrukcje zbudowane w oparciu o nową platformę. Druga części recenzji, będzie poświęcona parze najmocniejszych procesorom Llano A3850 i A3650 razem z dwoma płytami głównymi, na których były testowane oba procesory. Wszystkie wyniki zostaną przedstawione w formie wykresów graficznych porównujących uzyskane wyniki w aplikacjach testach.

Strona 2 z 9 <<<123456...9>>>