2013-06-05 06:00
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
25

AMD A10-6800K - APU Richland atakuje

Strona 3 - Testy

W testach dla porównania użyłem procesora Intel Core i3 3225, który jest nieco tańszy od topowego APU AMD Richland. W cenie około 505 PLN otrzymujemy w jego wypadku dwa rdzenie taktowane prędkością 3.3 GHz oraz zintegrowany układ graficzny HD 4000. Platformą testową dla tego CPU jest Gigabyte Z77X-UD3H i ten sam komplet 16GB pamięci AMD Radeon Memory Gamer Series, również ustawionych dzięki profilowi XMP na 2133 MHz.
Z tego miejsca chciałbym podziękować chłopakom z salonu komputerowego w moim mieście za użyczenie procesora i3. Mimo że miałem go do porównać niecałe dwa dni, to zdążyłem wykonać większość pomiarów porównawczych w grach (to dla wielu najważniejsze) i w niektórych testowych aplikacjach. Upływający czas nie jest sprzymierzeńcem w testach, ale bez ich pomocy zabrakło by wyników dla produktu zbliżonego cenowo do nowej oferty AMD.


Na początek zobaczmy wyniki dla syntetycznego testu 3DMark11, który już nieco określi moc zintegrowanej w A10-6800K grafiki Radeona HD 8670D.Drugi z syntetyków to ciekawy Heaven Benchmark 4.0. Przy zintegrowanej grafice tutaj nie można spodziewać się cudów, ale również można zobaczyć, czy ulepszona grafika 6800K coś nam przyniesie w teście...Po syntetykach przejdźmy do prawdziwych gier. czy na zintegrowanym układzie można grać? Jak pisałem na wcześniejszej stronie, zakładając pewne zejścia z detali i rozdzielczości, nie będzie to trudne. Dobrym tego przykładem jest Battlefield 3, który przy zejściu do 1280 punktów ekranu pozwala na całkiem płynną rozgrywkę w przypadku procesorów A10 i możliwą do akceptacji w "integrze" Intela.


Prócz grania na procesorach APU możemy swobodnie pracować, zwłaszcza że coraz więcej użytkowych programów korzysta z tak zwanego Framework'u OpenCL (Open Computing Language), wspomagającego pisanie aplikacji działających dla heterogenicznych platform składających się z różnego rodzaju jednostek obliczeniowych, jak właśnie CPU i GPU pracujących dla jednej aplikacji. Takim programem jest na pewno WinZip 17 i już w nim widać zalety rozwiązań promowanych przez fundację HSI.Zalety OpenCL fajnie może pokazać benchmark BaseMark, który przelicza już połączenie obrazu z fizyką ruchu obiektów i cieczy.


Na dzień przed terminem publikacji otrzymałem od firmy Futuremark klucz do najnowszego benchmarku PCMark 8, który również potrafi wykorzystać dobrodziejstwa OpenCL. Znajdziemy w nim elementy testujące grafikę w grach, edycję zdjęć, renderowanie, prędkości działania przeglądarki stron Web i odtwarzanie oraz dekodowanie materiału wideo na naszym komputerze. Niestety tutaj już nie byłem w posiadaniu procesora Intela, który musiał wrócić do sklepu, więc w wynikach tego benchmarku porównam tylko układy oba A10. Jako pierwszy model A10_5800K...
A10-6800K jest tylko trochę lepszy od swojego starszego "braciszka". Jego rdzenie w OpenCL pracują równie efektywnie, co w nowszym, usprawnionym modelu...


Strona 3 z 4 <<<1234>>>