2013-06-05 06:00
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
25

AMD A10-6800K - APU Richland atakuje

Strona 4 - Podsumowanie

Czy Richland w postaci A10-6800K jest rewolucją? Na pewno nie, ale pokazuje że tak odmienna od tego co było wcześniej architektura rdzeni AMD Bulldozer wciąż ewoluuje. Z początkiem tego miesiąca pojawiła się na horyzoncie nowa konkurencja w postaci Intelowskich układów Haswell wyposażonych w nowe zintegrowane układy graficzne, które wydajnościowo depczą Richlandowi po piętach, jednak jego Radeony wciąż pozostaną najwydajniejszymi GPU zamkniętymi pod "czapką" procesora. Oczywiście kiedy zastosujemy kartę graficzną, architektura procesorów Sandy, Ivy i Haswell Bridge okaże się wydajniejsza i tutaj nikt na siłę nie będzie Was przekonywał, że jest inaczej. Gdybym posiadał aktualnie akcelerator graficzny na PCIe (mój Sapphire HD 7870 GHz Edition odszedł w zaświaty i wciąż nie mam jeszcze innej karty), zamieściłbym kilka wykresów dla porównania, mimo że akurat to nie jest tematem przewodnim w testach procesorów APU.


Nowy A10-6800K osiąga większą wydajność przy zachowaniu parametrów eksploatacyjnych (a nawet ciut niższym zużyciu energii), od swojego poprzednika serii 5000, który jeszcze przez jakiś dłuższy czas będzie sprzedawany równolegle z nową serią (można go już nabyć za 465 PLN), co przysporzy mu na pewno lepsze pozycjonowanie na rynku i jego cena szybko zejdzie w dół, co my użytkownicy najbardziej lubimy. Do jego schłodzenia, jak widać na zdjęciach w recenzji, wystarczył Box'owy cooler, który zapożyczyłem z układu FX 4130 (A10 przyjechało w wersji OEM), ale myślę, że w ciekawie graficznie zaprojektowanym opakowaniu znajdziemy podobny system chłodzenia, wspierany przez ciepłowody HeatPipe. Niemniej warto będzie zmienić cooler na coś większego, bo przy graniu procesor wydziela sporo ciepła, co skutkuje wzrostem poziomu hałasu w przypadku małego wentylatorka.


Jak już wspominałem, AMD kładzie teraz nacisk na połączenie mocy obliczeniowej procesora CPU i układu graficznego GPU. Procesory APU nie mają być wyłącznie zbitką tych dwóch elementów, ale współdziałać i być zbalansowanym układem, który sprawdza się również w aplikacjach codziennego użytku. Wydanie układów Richland ma skutkować zwiększonym zainteresowaniem deweloperów oprogramowania użytkowego, dla tego typu rozwiązań. Już programy korzystające z OpenCL pokazują pazurki, więc jeśli się to rozpowszechni, APU dadzą nam sporo przyjemności w pracy i rozrywce.
Jak trudno jest przeforsować coś nowego w skostniały świat Software'u, mieliśmy się już okazję przekonać niejednokrotnie, choćby na przykładzie samego AMD, które wprowadzało ongiś rewolucyjne, pierwsze układy 64-bitowe, a czekaliśmy na system operacyjny mogący wykorzystać ich zalety bardzo długo. Podobnie było z wielordzeniowością i jeszcze innymi innowacjami wprowadzanymi przez tą korporację, ale dzięki założeniu fundacji HSA (Heterogeneous System Architecture), widać że wdrażanie idei APU rozwija się bardziej prężnie. Jeszcze dwa lata temu można było policzyć takie aplikacje na palcach, teraz jest już ich grubo ponad tysiąc (dane nadesłane). Przy takich programach, oba APU mogą powalczyć nawet z teoretycznie silniejszymi procesorami Intela. Oczywiście w grach przy zastosowaniu odrębnej karty graficznej, konkurencyjne produkty są wciąż wydajniejsze i nowy Haswell tą tendencję jeszcze trochę powiększył. Niemniej jednak wejście AMD, jako dostawcy procesorów dla konsol gamingowych będzie miało wpływ na podejście deweloperów i lepszą optymalizację gier dla układów APU. Być może właśnie wtedy uda się w pełni wyeksponować walory tych procesorów.
Malkontenci na pewno będą czepiać się sporego zapotrzebowania na prąd platform AMD, jednak patrząc na wyniki w grach, można wybaczyć tę ilość Watów (nie mylić z wartością TDP), mając niekiedy ponad dwukrotnie więcej klatek na sekundę w grach. Pamiętajmy bowiem, że pod IHS mieści się sporo wydajniejsze GPU niż u konkurencji. APU całkiem dobrze sprawdzają się w małych komputerkach bez zewnętrznej karty graficznej. Niemniej bonus w postaci dual graphics i połączenia wydajności zintegrowanego GPU z zewnętrznym też daje ciekawe rezultaty, zwłaszcza że ta opcja jest niedostępna dla APU konkurencji. Warto przy tym pamiętać, że jeszcze cztery, pięć lat temu na zintegrowanym układzie można było w zasadzie przeglądać tylko internet i to z pewnymi problemami, kiedy wpadała większa flesh'owa reklama.
Czy pamiętacie jak firma AMD przy wprowadzaniu swoich pierwszych APU deklarowała, że jej zintegrowane karty graficzne osiągną poziom wówczas niezwykle popularnych Radeonów HD 4850? No to właśnie teraz nadszedł ten moment i argument ten powinien ostatecznie przekonać niedowiarków do tego, że procesory APU Serii A nadają się do grania.

Warto pamiętać, że procesory APU Serii A powstały z myślą o małych, stylowych komputerkach, których wydajność jest wystarczająca do pracy i daje frajdę w najbardziej grywalnych tytułach czy popularnych MMO. Jak pokazują nasze testy np. w grze Tomb Raider, zintegrowany w Richland Radeon wystarcza nawet do gry w topowe tytuły w Full HD, choć oczywiście trzeba dostosować ustawienia. W połączeniu z technologią bezprzewodowego przesyłania obrazu np. na telewizor sprzęt ten staje się uniwersalnym centrum rozrywki w pełnym tego słowa znaczeniu. To spory plus, ale konkurencja na pewno nie śpi, więc w niedalekiej przyszłości na pewno będziemy świadkami kolejnych premier, jeszcze bardziej wydajnych, zintegrowanych układów graficznych.

Na dzień dzisiejszy krajowa cena sugerowana wynosi 589 PLN (149 USD), a więc dość sporo (dodatkowo podam ceny innych modeli, które już trafiają do sklepów: oba A8 w cenie 469 PLN (119 USD), A6 w cenie 299 PLN (77 USD)). Po premierze powinna sukcesywnie spadać, podobnie jak to było w przypadku modelu A10-5800K. Do tej ogólnej kwoty przyczynił się niezbyt korzystny w tym czasie kurs dolara, niemniej procesor A10-6800K jest godny polecenia dla stawiających nową, domową platformę multimedialną.





ZALETY:
- wzrost wydajności średnio o 5 do 20% względem poprzednika
- niższy pobór mocy w stanie względnej bezczynności, przeglądania internetu, oglądania filmów
- dobry stosunek wydajności do ceny

WADY:
- przy Box'owym chłodzeniu dość ciepły, co skutkuje głośną pracą systemu chłodzenia



Podziękowania dla firmy AMD, za udostępnienie sprzętu do testów.



Sponsorem platformy testowej jest firma:

oraz

Strona 4 z 4 <<<1234