2015-01-27 16:53
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
5

AOC G2460PG G-SYNC

Strona 4 - Podsumowanie

Czy wydanie 1738 PLN (najniższa cena wyszukana w Ceneo, na dzień publikacji) na 24-calowy monitor z matrycą TN jest opłacalne? Właśnie cena jest największym minusem modelu AOC G2460PG, choć niektórzy dodadzą jeszcze do tego właśnie rodzaj matrycy. Tego drugiego bym raczej nie demonizował, bo technologia Twisted Nematic uczyniła spory postęp w jakości obrazu, a niższe kąty widzenia akurat w sprzęcie dla graczy (siedzących zazwyczaj blisko, na wprost ekranu), nie grają pierwszych skrzypiec. Akurat ten rodzaj matrycy jest jedyna możliwością w przypadku współpracy z modułem G-SYNC, bo czas reakcji VA oraz IPS, jest po prostu za wolny.
Prywatnie posiadam monitor z ekranem w technologii H-IPS (oraz drugi 27-cali na TN z obsługą technologii 3D), więc mogę trochę powiedzieć na temat przesiadki z lepszej matrycy na TN-kę i powiem Wam, że w codziennym użytkowaniu szybko idzie przyzwyczaić się do trochę mniej dokładnie odzwierciedlonych kolorów, no chyba że ktoś zajmuje się grafiką i zdjęciami, no ale chyba wtedy raczej nie kupuje się monitora dla graczy... Po zabawie z ustawieniami kontrastu i jasności szybko przywykłem do nieco innego, bledszego (zimnego) widoku tapety, choć na pewno też ma na to wpływ podświetlenie LED (a u mnie są jeszcze katody), za to rozgrywka w czołgi stała się już czystą przyjemnością. Choć dotąd nie drażniły mnie leciutkie rwania podłoża pól walki przy przemieszczaniu się pojazdów gąsienicowych, to dopiero po spróbowaniu dobrodziejstwa synchronizacji obrazu przez moduł NVIDII dostrzegłem, jak niemal zupełnie czysty, statyczny obraz może przynieść tyle przyjemności. Docenią to szczególnie lubiący grać szybkimi czołgami klasy Light i "Medów", którzy namierzają cel podczas szalonej gonitwy po wirtualnej przestrzeni.


To naprawdę działa i chyba najlepszym dowodem na to, że również koncern AMD przymierza się do zawojowania rynku swoim rozwiązaniem Free-SYNC. To właśnie spore zagrożenie dla G-SYNC, bo zgodnie z nazwą, AMD będzie pozwalało montować swoje rozwiązanie bez żadnych dodatkowych opłat i może z nich skorzystać każdy producent monitorów. FreeSync to nazwa naszego kompleksowego rozwiązania, które obejmujące kartę graficzną AMD Radeon zgodną z technologią FreeSync, sterownik karty graficznej AMD Catalyst z obsługą technologii FreeSync oraz monitor ze złączem DisplayPort obsługującym funkcję Adaptive-Sync. Tak więc technologia ta będzie alternatywnym, w założeniu tańszym rozwiązaniem dla posiadaczy kart AMD Radeon i monitorów zdolnych pracować z wyższym odświeżaniem (monitory wspierające tą funkcję będą specjalnie oznaczone).Wróćmy jednak do naszego monitora AOC G2460PG z modułem G-SYNC. Na spory plus zasługuje w nim system regulacji wysokości ekranu, który ze wspomaganiem sprężynowym jest precyzyjny i nie wymaga użycia dużej siły.


Ogólnie jakość materiałów i wykonania sprawia bardzo dobre wrażenie, ale to wymusza niejako jego dość wysoka cena. Minusik należy się za dość topornie pracujące przyciski Menu OSD, których użycie potrafi rozbujać cały ekran, no i niektórym może przeszkadzać rozwiązanie z zewnętrznym zasilaczem, ale tutaj pamiętajmy, że dzięki temu obudowa ekranu może być znacznie węższa. jak to się mówi, w naturze zawsze jest coś za coś.
Osobiście jestem bardzo neutralny, jeśli chodzi o tego typu rozwiązania, bo dość często zmieniam karty graficzne z Radeona na GeForce i odwrotnie, ale muszę przyznać, że miałbym spory dylemat w przypadku potrzeby nagłej zmiany monitora. Z jednej strony za niemal 1800 PLN mogę kupić model z wysokiej jakości matrycą, z drugiej znów kusi mnie dobrodziejstwo technologii G-SYNC. Co bym wybrał? Tego na chwile obecną nie wiem, bo w przypadku zmiany karty na Radeona, rozwiązanie NVIDII byłoby zupełnie nieprzydatne. Myślę że "zieloni" tworząc ten moduł myśleli właśnie o "ortodoksyjnych" zwolennikach marki, jak również niejako przymusić kupującego ten monitor do "wiecznego" użycia kart GeForce. Jeśli Właśnie należysz do podanego przykładu, ten monitor na pewno będzie dla Ciebie i da sporo przyjemności z płynnych widoków wyświetlanych na jego ekranie.ZALETY:
- dobra jakość materiałów
- bardzo stabilny obraz w grach przy użyciu G-SYNC
- doskonały system zawieszenia i regulacji wysokości ekranu
- proste w obsłudze Menu OSDWADY:
- dość wysoka cena
- dość topornie działające przyciski Menu OSDPodziękowania dla firmy AOC, za udostępnienie sprzętu do testów.

Strona 4 z 4 <<<1234