2006-04-29 19:39
Autor: Jolly Roger
24

Abit AN8 32X

Strona 1 - Wstęp

Po serii płyt budżetowych przyszedł czas na rozpoczęcie testów urządzeń wyższej klasy, charakteryzujących się większymi możliwościami. W dniu dzisiejszym przyjrzę się bliżej produktowi Abita o nazwie AN8 32X, który jest produktem bazującym na chipsecie Nvidii - nForce4 SLI X16. Znana marka, dobrze kojarząca się dla większości użytkowników, powinna zapewnić wysoką wydajność, dobre możliwości oraz znakomite OC. Czy tak jest w rzeczywistości przekonacie się czytając niniejszą recenzję.

nForce4 SLI x16 – a co to?Pierwsze nForce4 SLI dla procesorów AMD zadebiutowało w 2004 roku i było układem, który był w stanie obsłużyć dwie karty graficzne w trybie SLI, polegającym na tym, iż oba GPU w takim samym stopniu były obciążane wyświetlaniem grafiki 3D, co teoretycznie mogło zaowocować dwukrotnym wzrostem wydajności podsystemu graficznego w stosunku do jednej karty. nForce4 SLI miało jednak pewną wadę, polegającą na tym, że obsadzenie dwóch kart graficznych PCI-Express x16 powodowało przestawienie ich w tryb x8 w momencie gdy działały razem. Inżynierowie nVidii kazali sobie czekać rok na rozwiązanie tej niewielkiej niedogodności – rezultatem ich pracy jest nowsze wersja chipsetu, która bez problemów poradzi sobie z obsługą dwóch kart w SLI w trybie PCI-Express x16.


Najnowsze nForce4 dla procesorów AMD zbudowane jest w oparciu o dwa układy tworzące chipset. Rolę mostka północnego pełni chip nForce4 SLI x16 SPP, zaś południowego nForce4 SLI x16 MCP, komunikujących się między sobą używając do tego szyny Hyper Transport. Jak na nowoczesny produkt przystało, wszystkie płyty wykorzystujące to rozwiązanie powinny bez żadnych przeszkód poradzić sobie z obsługą wszystkich procesorów przeznaczonych na S939, włączając w to Opterony (również wersje dwurdzeniowe), Athlony 64, Athlony 64 X2 oraz Semprony. 4 gniazda umożliwiają obsadzenie do 8 GB pamięci DDR pierwszej generacji. Zmianie nie uległa ilość urządzeń SATA lub PATA mogących być równocześnie podłączonych do płyty. Widać więc wyraźnie, że liczba poprawek jest mocno ograniczona i w gruncie rzeczy sprowadza się do jednej najważniejszej - obsługi dwóch kart graficznych z ich pełną przepustowością PCI-Express.


Tytułowy Abit jest właśnie modelem wykorzystującym dobrodziejstwa najnowszego chipsetu Nvidii. Zobaczmy więc jak AN8 32X się zaprezentuje w codziennym użytkowaniu.

Strona 1 z 7 12345...7>>>