2006-04-29 19:39
Autor: Jolly Roger
24

Abit AN8 32X

Strona 2 - AN8 32X

Abit AN8 32X



SPECYFIKACJA
CPU: Athlon 64, Athlon 64 X2, Opteron, Sempron
Socket: 939
Pamięć: 4 moduły DDR PC2100/2700/3200, max. 8 GB
SATA: 4 x SATA2 NCQ RAID 0, 1, 0+1, 5; 2 x SATA2 NCQ RAID 0, 1 (chip silicon image)
PATA: 2 x ATA133 RAID 0, 1, 0+1
USB: 10 portów USB 2.0, w tym 4 na panelu płyty
PCI/PCI-E: 2 PCI-Express x16, 2 PCI-Express x1, 2 PCI
Audio: ALC 850 7.1
Wymiary: ATX 305x245 mm
Inne: Gigabit Ethernet (NV Firewall ActiveArmor), IEEE1394a


Płyta zbudowana jest na bazie Abitowskiego czerwono-pomarańczowego laminatu, z którym kontrastują niebieskie coolerki. Urządzenie to chłodzone jest w pełni pasywnie przez dosyć rozbudowane radiatory, do których ciepło jest przenoszone przy pomocy ciepłowodów – tzw. heatpipes. Takie rozwiązanie zapewnia całkowitą ciszę oraz znakomitą wydajność w odprowadzaniu nadmiaru wytworzonego ciepła, więc nie ma niebezpieczeństwa, że chłodzony tą metodą element ulegnie przegrzaniu.


Jak widać, praktycznie cała przestrzeń została solidnie zagospodarowana. Ilość elementów umieszczonych na PCB robi wrażenie, lecz powoduje również, że ich rozmieszczenie nie mogło być idealne. Sam layout do perfekcyjnych nie należy. Po raz kolejny producent nie uniknął błędu, jakim jest umieszczenie 4-pinowego gniazda zasilającego 12V w pobliżu procesora. Takie położenie nie tylko będzie utrudniało obieg powietrza w obudowie, lecz również powoduje niewygodne podłączanie stosownego przewodu przy zastosowaniu większych radiatorów. Dodatkowo, umiejscowienie w tym miejscu dwóch portów SATA wydaje się niefortunne.


Nieopodal portów PCI-Express znajduje się niskoprofilowy radiator - nie ma niebezpieczeństwa, że jakikolwiek element karty graficznej zahaczy o ten aluminiowy coolerek. Mostek północny jest za to chłodzony wyższym radiatorem w kolorze niebieskim.


Pomiędzy dwoma gniazdami PCI-E x16 umieszczono jedno PCI-E x1, które w przypadku użycia SLI, lub dwuslotowego systemu chłodzenia karty graficznej, ulegnie zablokowaniu i stanie się zupełnie bezużyteczne.


Na krawędzi laminatu umieszczono dwa gniazda służące do wetknięcia taśm sygnałowych urządzeń PATA. Dyskusyjne jest to, czy podłączanie napędów w takiej pozycji jest wygodniejsze, lecz niewątpliwie powoduje ono mniejszą plątaninę kabli, co w konsekwencji prowadzi do zapewnienia nieco lepszego obiegu powietrza w obudowie, niż w przypadku wtyczek PATA zamontowanych w tradycyjny sposób.


W dolnej części PCB umieszczono gniazdo molex, służące do dostarczenia dodatkowego zasilania dla płyty, szczególnie użyteczne w przypadku, gdy zadecydujemy o zakupie dwóch kart graficznych. Położenie tego elementu jest jednak mocno niewygodne, jako że wymaga długich przewodów zasilacza (przy obudowach typu big tower będzie poważny problem) i zwiększa nieco plątaninę kabli. Obok dodatkowego zasilania umieszczono gniazdo dla taśmy napędu FDD, którego położenie można by było zaplanować w nieco lepszy sposób.


Panel płyty prezentuje się nieco ubogo, jako że zabrakło wyprowadzenia dla portów typu COM i LPT. Urządzenia korzystające z tych starszych standardów odchodzą już powoli w niepamięć, więc brak tego typu wtyczek nie powinien już raczej dziwić. Wolne miejsce mogło by być jednak zagospodarowane, chociażby przez umieszczenie tam portu SATA, przydatnego do podłączenia zewnętrznych urządzeń, wykorzystujących ten interfejs.




Powyższe scalaki odpowiedzialne są za obsługę sieci, audio i FireWire IEEE1394a. Nie zabrakło również układów służących do monitorowania napięć, temperatur i prędkości obrotowych wiatraków podłączonych do płyty głównej.




Płyta została dostarczona w wielokolorowym pudełku. Po otworzeniu go ujrzy się jednak widok zgoła inny od tego, do czego przyzwyczaili nas inni producenci - całe wyposażenie nie jest bezładnie wrzucone do środka, lecz jest umieszczone w mniejszych kartonowych pudełeczkach, co zapobiega powstaniu nieporządku i zdecydowanie lepiej prezentuje się pod względem estetycznym. Jako że powyższa płyta jest urządzeniem z wyższej półki, więc producent zadbał o dosyć dobre wyposażenie dodatkowe. Do pełni szczęścia brakuje jednak okrągłych taśm sygnałowych.

Strona 2 z 7 <<<1234567>>>