2006-04-29 19:39
Autor: Jolly Roger
24

Abit AN8 32X

Strona 5 - BIOS

BIOS







W przypadku Abita mamy do czynienia z biosem Awarda. Na pierwszy rzut oka prezentuje się on dosyć standardowo, ale tylko do czasu, kiedy dotrzemy do bardziej zaawansowanych opcji.


Standardowo przedstawia się zakładka służąca do ustawienia pamięci. Opcji jest raczej niewiele, zabrakło kilku niezwykle ważnych z punktu widzenia OC, jak chociażby Read Preamble Value i Async Latency. Overclockerzy nie będą zadowoleni. Tutaj jest jeszcze sporo rezerw związanych z ilością możliwych do ustawienia timingów. Być może w najnowszym biosie (którego nie miałem możliwości testowania) stosowne opcje już się pojawiły.


Większość zaawansowanych opcji kryje się w zakładce µGuru. W panelu OC Guru istnieje możliwość zmiany parametrów, służących do podkręcania procesora. Maksymalne HTT, które można ustawić z poziomu biosu to 400 MHz. Woltaż procesora można zaś zmienić aż do 1.8V, zaś pamięci do 3.2V. Są to wartości bardziej niż wystarczające dla zdecydowanej większości użytkowników.


W zakładce Abit EQ znajdują się opcje związane ze sterowaniem prędkości obrotowych wentylatorów (każdego z osobna), monitorowaniem temperatury i napięć zasilających.



O ile możliwości ustawienia temperatur, przy których włączy się alarm, jest dosyć standardowym ustawieniem, o tyle ilość monitorowanych napięć budzi szacunek. Jednakowoż trzeba zaznaczyć, że niektóre ze wskazywanych woltaży wydawały się "martwe", tzn. nie odpowiadały tym realnym. Jak bowiem wytłumaczyć fakt, że wartości 12V pokazywane przez BIOS zawsze były na takim samym poziomie, niezależnie od tego ile urządzeń było podłączonych? Miernik oczywiście zupełnie nie zgadzał się z biosem, pokazując napęcie 12V zgodne z rzeczywistością.



Wspomniana już wcześniej możliwość sterowania prędkościami obrotowymi dla każdego z podłączonych do płyty wiatraczków jest niezwykle wygodna i z pewnością przyda się tym, którzy lubią mieć pod pełną kontrolą szum wydobywający sie z komputera. Przy niższych temperaturach śmigiełka zwolnią, by przespieszyć, gdy tylko dany element zacznie się przegrzewać.

Strona 5 z 7 <<<1234567>>>