2008-12-06 18:06
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
16

Antec VERIS – Panele Multimedialne

Strona 5 - Oprogramowanie i działanie

Podstawą oprogramowania stacji multimedialnych Antec Veris Premier i Veris Elite, jest aplikacja iMON. To obowiązkowa pozycja do wgrania z płyty CD, wchodzącej w skład zestawu. Bez niej panele nie są w stanie podjąć pracy, mimo że systemy, zarówno XP Home Edition, jak i Vista Home Premium 64 bit rozpoznają je, jako urządzenie HID USB i instaluje podstawowe sterowniki. Prócz ikony, na pulpicie w dolnym, prawym rogu ekranu pojawi się wskaźnik IR, pełniący również rolę informatora o naszych działaniach za pomocą panelu multimedialnego. A więc gdy pokręcimy gałką Volume, nasz znaczek IR rozwinie się i poinformuje nas o skali głośności. Podobnie uczyni, gdy zmienimy funkcję odtwarzacza za pomocą drugiej gałki, bądź pilota zdalnego sterowania.









Niestety, bez względu na to, co mamy otwarte na ekranie monitora, IR jest zawsze na wierzchu, co czasami może irytować i przeszkadzać, Na szczęście w Menu oprogramowania mamy funkcję wyłączenia wskaźnika IR.




Jak widać, iMON to prawdziwa konsola sterowania stacjami multimedialnymi. Podzielony został na kilkanaście członów, do których dostajemy się z bocznych rozwinięć. Możemy z niego sterować między innymi:
- ustawieniami pilota
- przydzielaniem funkcji poszczególnych przycisków do wybranych programów
- ustawianie automatycznego czasu włączenia lub wyłączenia komputera
- ustawianie czasu uśpienia komputera
- ustawianie budzika (komputer się włączy i aktywuje zaprogramowany dźwięk w pliku WAV)
- włączymy korektor graficzny na wyświetlaczu frontowym
- ustawimy co ma pokazywać wyświetlacz – informacje o systemie, sprzęcie, newsy ze świata i większych miast na świecie, pogoda ... jest tego trochę
- ustawimy odbieranie naszych e-maili
To niektóre z funkcji, jakie może nam dać lub włączyć Veris Premier lub Elite. Ale co ja będę opowiadał, kiedy możecie zobaczyć to sami. Wszystko jest jasno opisane, zwłaszcza że w języku polskim, a ustawienia są intuicyjnie proste.

iMon również sam się uaktualnia, ale nie od razu. Wersja programu, która znajdowała się na CD jest już dość stara, więc aplikacja poprosiła mnie o Update do nowszego wydania.


“Chmurka” prze kieruje nas na stronę Internetową, skąd pobierzemy plik nowej wersji. Przy jego instalacji, aplikacja poprosi nas o pozwolenie na usunięcie poprzedniej wersji oprogramowania, po czym zainstaluje się ponownie. Na szczęście od tej pory, każda kolejna aktualizacja nie będzie potrzebowała już tyle zachodu. W najnowszej odsłonie zadbano o autoupdate i potrzebna będzie tylko nasza zgoda na wykonanie zadania. No chyba że w opcjach programu zezwolimy na automatyczne aktualizowanie bez naszej wiedzy.


Do dyspozycji otrzymamy też skróty szybkiego dostępu do podstawowych funkcji czasowego włączania i wyłączania komputera. Wystarczy, że na pilocie wciśniemy przycisk Timer i otworzy się nam graficzne menu. Za jego pomocą możemy na przykład włączyć minutnik, by komputer „uśpił” się po upływie ustawionego czasu, wyłączył czy przeszedł w drzemkę albo nas z niej wybudził.


Drugim skrótem jest przycisk App Launcher, który pozwoli ustawić nam dominujący program odtwarzający lub jakikolwiek, który najczęściej używamy. Wystarczy później skorzystać z dużego przycisku GO na pilocie, bądź frontowym panelu (tylko model Premier).


Domyślnie pod przyciskiem GO, ustawiona jest kolejna aplikacja dołączona do płyty CD. Tym razem możemy z niej nie skorzystać, ale warto ją mieć, gdyż posiada funkcje, które przypisują się automatycznie do pilota. Jest nią iMEDIAN HD i stanowi on rozbudowane narzędzie do zarządzania multimediami. Program jest w pełni kompatybilny z systemem Windows Media Center, ale równie dobrze radzi sobie z Windows XP, jak i Vistą. W jego składzie znajdziemy wbudowany odtwarzacz muzyki, wideo i przeglądarka zdjęć oraz funkcje zarządzania zasobami, jak play lista itp. Działanie Imediana HD połączone jest z wyświetlaczem panelu i to co robimy pilotem na ekranie, widoczne będzie również na naszym Premierze czy Elite. Działa to oczywiście i w odwrotną stronę. Program w domyślnych ustawieniach otworzy się nam z tłem szkarłatnej zasłony, ale w jego opcjach widoku, możemy ustawić sobie dowolny obraz z naszego dysku twardego, w tym na przykład z tapety widocznej na co dzień na monitorze.




Jak wspominałem wcześniej, obie stacje multimedialne potrafią przekazać nam niemal wszystko o naszym komputerze, a więc system operacyjny, rodzaj procesora, ilość pamięci, ilość dostępnej pamięci, ilość miejsca na poszczególnych partycjach dysków, numer IP karty sieciowej oraz newsy, tytuły odtwarzanych utworów, datę, pogodę, informacje miejskie, equalizer graficzny itp. Zresztą zobaczcie sami na poniższych zdjęciach.











... wiadomości typu News ...


... oraz multum wszelakich funkcji. Aby to wszystko poznać i ogarnąć, najlepiej zaznajomić się bliżej z plikiem PDF, załączonym do płyty CD ...









Funkcji, które możemy uruchomić za pomocą panelu jest jeszcze więcej, ale ze względu na ich ilość nie jestem w stanie pokazać ich wszystkich w tej recenzji. Z ciekawszych, mogę wymienić jeszcze to, że panel może odczytać tytuły utworów, wskazać nam rodzaj pliku czy używanego odtwarzacza. A jeśli chcemy, przejdzie w stan graficznego equalizera ...



Model Elite ma identyczne funkcje, choć może mniej okazale wyeksponowane, niż w Premierze. Jednak urok zielonego wyświetlacza luminescencyjnego, wzrasta z zapadnięciem mroku ...











Strona 5 z 8 <<<12345678>>>