2006-04-10 19:31
Autor: Jolly Roger
17

Asus A8N-VM CSM

Strona 2 - Asus A8N-VM CSM

Asus A8N-VM CSM



Tak jak w przypadku Gigabyte, Asus wykonany jest w formacie mATX, co powoduje, że rozmiary płyty są malutkie - 24.5x24.5 cm. Wielkość PCB niesie za sobą pewne ograniczenia w swobodzie rozmieszczenia elementów. W tym wypadku największym problemem podczas codziennego użytkowania może być kłopot z wyjęciem modułów pamięci, kiedy użytkownik obsadzi kartę graficzną PCI-E sporych gabarytów.


Początkowo niewielkie zaniepokojenie może budzić fakt umieszczenia wysokiego radiatora mostka północnego niedaleko socketu, przez co właściciele bardziej rozbudowanych zestawów chłodzących teoretycznie mogliby mieć problemy z ich montażem. Praktyka dowiodła jednak, że wolnego miejsca jest na tyle dużo, że nawet potężne coolery typu Scythe Ninja 1000 wchodzą na płytę bez żadnych przeszkód.


Ilość miejsca pomiędzy kolejnymi gniazdami DIMM jest niewielka. Cztery moduły w radiatorach mieściły się bez problemu, jednak dosyć małe odstępy powodowały, że temperatura pracy modułów była stosunkowo wysoka.


Do pasywnego chłodzenia płyt z tego segmentu producenci już wszystkich przyzwyczaili. Najnowsze układy wydzielają stosunkową małą ilość ciepła, więc stosowanie aktywnego chłodzenia nie jest wymogiem. Układ nForce 430 grzeje się w tak niewielkim stopniu, że Asus zadecydował, aby nie umieszczać na nim nawet symbolicznego radiatorka. Jedynie mostek północny nie mógł być pozbawiony pasywnego chłodzenia.


Na brzegu laminatu widoczne są piny, przy użyciu których można wyprowadzić dodatkowe porty za pomocą śledzi.


Na panelu płyty wyprowadzono wyjścia D-sub, DVI-D, 4 xUSB, LPT, audio oraz PS2 do podłączenia myszki i klawiatury.


Za obsługę standardu FireWire odpowiada układ VIA VT6307, który potrafi obsłużyć do 2 portów. Jest to ten sam układ, który znajduje się na recenzowanych już płytach Gigabyte ze zintegrowaną grafiką.


Na laminacie umieszczono również układ firmy Marvell 1 Gb/s.


Monitorowaniem parametrów pracy Asusa A8N-VM CSM zajmuje się układ firmy winbond.

Do płyty dołączono skromne wyposażenie dodatkowe, w skład którego weszła instrukcja obsługi, płyta ze sterownikami, 2 kable sygnałowe i jeden zasilający SATA oraz po jednej taśmie UDMA 133/100/66, IDE i FDD. Uzupełnieniem tego był śledź ze złączem IEEE1394. Zabrakło za to modułu do wyprowadzenia TV-Out, więc jeżeli użytkownik będzie chciał skorzystać z tej opcji, to czkają go dodatkowe koszty.

Strona 2 z 9 <<<123456...9>>>