Asus A8N-VM CSM
Strona 9 - Podsumowanie
Asus A8N-VM SCM okazał się bardzo wydajną płytą, częstokroć wygrywając pod tym względem z egzemplarzami dwukrotnie droższymi. Przez cały okres testów posiadany przeze mnie produkt sprawował się wzorowo, nie powodując żadnych niestabilności lub innych problemów.
Liczba zintegrowanych elementów na tak małym PCB budzi szacunek - przy zachowaniu względnie dobrego rozmieszczenia gniazd dało się umieścić naprawdę wiele nowoczesnych rozwiązań. Użytkownik dostanie do dyspozycji m.in. gniazda PCI-Express oraz złącza SATA2 i IEEE1394a. Za to wszystko przyjdzie zapłacić niezbyt wygórowaną kwotę - najniższą cenę jaką udało mi się w chwili obecnej znaleźć było niecałe 290 zł.
Zintegrowana karta graficzna prezentuje dobrą jakość wyświetlanego obrazu - w porównaniu z markowym GeForce 6600 nie ma widocznej różnicy. W aplikacjach 3D GeForce 6150 nie sprawował się rewelacyjnie, lecz trzeba pamiętać, że nie do takich zadań został on stworzony.
Jedną z nielicznych wad w niniejszym Asusie jest dosyć ubogi BIOS, który nie pozwala na zmiany takich podstawowych ustawień jak manipulacja napięciami zasilającymi. Opcji służących podkręcaniu jest niewiele, lecz nie przeszkodziło to w skutecznym overclockingu procesora (z poziomu systemu Windows).
Biorąc pod uwagę niską cenę, bardzo dobrą wydajność oraz ilość dostępnych nowoczesnych gniazd rozszerzeń, uważam, iż Asus A8N-VM CSM zasługuje na otrzymanie odznaki rekomendacji IN4.
Zalety:
- niska cena
- dobra wydajność
- SATA2, IEEE1394
- całkiem niezła zintegrowana grafika
- znakomite OC testowanego egzemplarza
Wady:
- ubogi BIOS
- skromne wyposażenie dodatkowe
Sprzęt do testów dostarczyła firma:
