2007-01-28 23:54
Autor: Jolly Roger
16

Asus P5B-E oraz ECS PX1 Extreme P965

Strona 1 - Wstęp

WSTĘPKontynuując przegląd płyt pod LGA775, potrafiących współpracować z procesorami z rodziny Core 2 Duo, postanowiłem przedstawić Wam dwa kolejne modele zbudowane w oparciu o najnowszy chipset Intela – P965/ICH8. Czy Asus po raz kolejny pokaże, iż produkuje jedne z lepszych płyt dla platformy Intela? Czy ECS wybije się ponad przeciętność produktów budżetowych? Zobaczmy na co stać Asusa P5B-E oraz ECS PX1 Extreme.

Intel P965/ICH8Jak już wspomniałem, sercem testowanych płyt są najnowsze układy firmy Intel. O ich możliwościach pisałem już przy okazji wcześniejszych recenzji. W ramach małego powtórzenia przypomnijmy kilka najważniejszych faktów.


Od strony mostka północnego mamy zapewnioną obsługę najnowszych procesorów pod LGA775, w tym również 4-rdzeniowcych działających z magistralą FSB 266 MHz. Oficjalnie działają moduły pamięci DDR2 533-800, zaś nieoficjalnie również szybsze. Ponadto zapewniono support dla innych nowoczesnych standardów, w tym PCI-E. 16 linii jest obsługiwanych przez mostek północny, zaś kolejne 6 przez południowy. Takie właściwości powodują, że na płytach z P965/ICH8 można pokusić się o używanie tandemu kart w trybie SLI lub CrossFire. Pamiętać jednak należy, iż druga z kart graficznych będzie działała tylko w trybie PCI-E x4.


Specyfikację uzupełniają porty SATA2, USB 2.0, Gigabit Ethernet oraz kodek dźwiękowy w formacie High Definition Audio. Z jakością tego ostatniego niestety bywa różnie, o czym przekonało się już wielu użytkowników HDA. Cóż, chcąc cieszyć się naprawdę dobrej jakości dźwiękiem trzeba się zaopatrzyć w dodatkową kartę dźwiękową.

Należy również dodać, iż mostek południowy ICH8 nie potrafi obsługiwać napędów PATA. Oznacza to, iż producenci płyt będą musieli używać dodatkowych kontrolerów, aby takową obsługę dodać. W większości modeli rolę taką pełni chip JMicron.

Strona 1 z 11 12345...11>>>