2006-05-31 14:54
Autor: Jolly Roger
14

Asus i Sapphire RD580

Strona 3 - Asus - BIOS i OC

BIOSPod względem możliwości wszelakich ustawień, BIOS oferowany przez A8R32-MVP Deluxe prezentuje wysoki poziom. Oprócz standardowych opcji, użytkownik dostaje dostęp do wielu ustawień służących podkręcaniu.


Maksymalne HTT do ustawienia z poziomu biosu to 400 MHz, z krokiem co 1 MHz. Cieszą również możliwości operowania napięciem zasilającym zarówno dla pamięci (2.6-3.2V), jak i CPU (0.8-1.45V). Opcja VCORE Over-voltage służy do dalszego zwiększenia woltażu procesora, więc maksymalną wartością możliwą do uzyskania jest 1.65V. Zarówno mostek północny, jak i południowy mogą być dowoltowane, w przypadku stwierdzenia niestabilności po zbyt mocnym podkręceniu.


RD580 może co prawda wytrzymać częstotliwość HT w granicach 1500 MHz, lecz w przypadku mocniejszego OC z pewnością zajdzie konieczność zmiany mnożnika HT - opcja jest oczywiście dostępna w biosie.


W zakładce służącej do ustawienia parametrów pracy pamięci znajduje się całkiem sporo opcji. Nie ma więc powodów do jakichkolwiek narzekań. W skali szkolnej BIOS w niniejszym Asusie można ocenić na 4+.


Dostępny jest również standardowy moduł monitorujący temperatury i napięcia. Nie jest może nadto rozbudowany, lecz spełnia swoją rolę.

PodkręcanieZanim przejdziemy do maksymalnego HTT uzyskanego na A8R32-MVP, trzeba wspomnieć o jednej wadzie - w przypadku zmiany wartości HTT i ich zatwierdzeniu, komputer nie uruchamiał się w normalny sposób (czarny ekran). Należało za każdym razem wyłączyć komputer i wtedy już nie było żadnych problemów. Taki sam efekt obserwowałem na dwóch różnych egzemplarzach.

Przejdźmy zatem do maksymalnego HTT uzyskanego na testowanej płycie. Po ustawieniu Core Voltage i Hypertransport Bus Voltage na 1.5V (standardowo 1.2V) udało się uzyskać aż 380 MHz. Trzeba przyznać że jest to znakomita wartość, nieosiągalna przez większość produktów na innych chipsetach.


Próba ustawienia 390 MHz tylko połowicznie zakończyła się sukcesem - od czasu do czasu niektóre programy wychodziły do systemu windows. Mimo wszystko trzeba przyznać, iż uzyskane 380 MHz pokazuje, że w RD580 tkwi ogromny potencjał.

Strona 3 z 8 <<<12345678>>>