2008-11-13 17:18
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
24

Dysk SSD - OCZ Core Series V2 60GB

Strona 3 - Testy

Testy dysku OCZ chciałem przeprowadzić w sposób analogiczny do wcześniej przeprowadzonych pomiarów z dyskiem mechanicznym WD VelociRaptor, spełniającego wymogi standardu SATA II, ale nie do konca się to udało. Dyski SSD nie sa jeszcze na tyle popularne, by najnowsze wersje aplikacji testujących, mimo że ze zwykłymi dyskami współdziałają na systemie Vista zupełnie poprawnie, to z OCZ-etem odmówiły współpracy.

Jako platformy testowej, użyłem komputera w konfiguracji:
Procesor – Athlon X2 6400+
Płyta główna – Gigabyte GA-M61PM-S2
Pamięć – 2 GB OCZ Platinum DDR2 800 MHz

Jedną z zalet dysków SSD jest to, że nie trzeba ich podczas testów traktować jak "jajka" i specjalnie im podścielać, poziomować łoża ... Wciskamy je tam, gdzie kable pozwolą i zabieramy się za robotę. Wchodzimy do biosu, zmieniamy bootowanie na płytę i instalujemy system.




Zacznijmy od testów na systemie Windows XP Profesional SP3. Na początek podzieliłem skromne, jak na dzisiejsze czasy, 60 GB miejsca na dysku na dwie partycje ...


Juz sama instalacja systemu XP może przekonać nas, że czynność ta na nośniku SSD trwa zauważalnie szybciej. Gdy przy normalnym dysku dioda HDD LED intensywnie sobie mruga, a samo urządzenie radośnie chrobocze przy wytężonej pracy głowic, to przy Core V2 przywita nas niemal jednostajne światło diody i zerowy stan odgłosów pracy. Nic dziwnego, że mamy takie odczucie, bo gdy spojrzymy na wyniki pomiarów pracy dysku SSD, mordka może się tylko uśmiechać. To wynik programu HD Tune ...


Dla porównania zobaczcie, jak wygląda przebieg wykresów w konfrontacji z bardzo szybkim dyskiem mechanicznym Western Digital VelociRaptor 300 GB ...


Wartości maksymalne, minimalne i średnie chyba się wyraźnie różnią. Szczególnie jeśli spojrzymy na czas dostępu do danych, bo tu różnica jest kolosalna. Sprawdźmy w takim razie te wyniki kolejnym programem HD Tach, w dwóch testach: Quck Test 8 MB i Long Test 16 MB.




Czas dostępu 0.2 ms rzuca na kolana. Velociraptor w tym samym teście miał około 7 ms. Jednak wartość Burst Rate jest po stronie VelociRaptora.


Zobaczmy co jeszcze pokaże nam na XP aplikacja SiSoft Sandra ... Physical Test.






Instalacja systemu Windows Vista Ultimate32 bit przebiegała również szybko i bezproblemowo, jednak już Service Pack 1 instalowała się bardzo długo. Dioda LED świeciła niemal non stop i miejscami miałem wrażenie, że komputer się zawiesił. W porównaniu z instalacją na moim komputerze, SP1 instalował się szybciej. Być może to jeszcze wina "odmienności" dysków SSD. System uznał dysk Core Series V2 za maszyne bardzo szybko i przydzielił mu status 5.9 punkta w teście wydajności.



Program HD Tach i HD Tune odmówiły współpracy z Vistą i SSD na pokładzie.



Pozostała mi zatem tylko Sandra, więc wkleję jej wyniki Physical Test w całości. Vista lubi SSD z jego czasem reakcji i daje sporo punktów w tej aplikacji.







Jednak bez trudu program HD Tune działający na moim komputerze (Vista 64 bit) z dyskami WD Raptor 36 GB (system) i Seagate Barracuda 7200.11 320 GB (magazyn) wykrywa dysk podłączony przez port USB. System traktuje go jako masową pamięć i przy podzieleniu jej na wcześniejsze partycje, otrzymamy dodatkowe dwa dyski do dyspozycji.



Zanim przejdziemy dalej, rzućmy okiem na zbiorcze porównanie dysku SSD OCZ Core Series V2 60 GB z "mechanicznym" VelociRaptorem 300GB. Na początek HD Tune ... Im więcej punktów, tym lepiej ...





... oraz czas dostępu, ale w tym przypadku im mniej, tym lepiej ...


Teraz niektóre wartości z testów programem HD Tach. Więcej-lepiej ...




Na wykresach wydajność dysku SSD wygląda cudownie ... Ale tylko w odczycie danych. Ich zapis nadal jest piętą Achillesową. Przedsmakiem tych kłopotów są wyniki Burst Speed, a potwierdzają je próby z kopiowaniem plików. Wypróbowałem dwa rodzaje kopiowania, a więc jeden folder (1170 MB) pełen setek drobnych plików systemowych o niewielkiej pojemności oraz kopiowanie dużych plików w postaci trzech filmów w formacie Divx (2.19 GB) w podobny sposób. Tutaj VelociRaptor i większość nowoczesnych dysków twardych, wygrywa dość znacznie. System testowy był świeżutki i pracował bez aplikacji chodzących w tle, typu antywirus czy GG, więc nieznacznie mogą się różnić, od tych uzyskiwanych na "zawalonym" OS-ie.




Już samo wstawanie systemu (od naciśnięcia przycisku Power), trwa nieco szybciej i w wypadku Vista Ultimate 32 bit wynosiło 33 sekundy. Niestety poprzednio nie zrobiłem tego pomiaru na VelociRaptorze, więc nie mogę bezpośrednio tych dysków porównać. Podobnie w przypadku ładowania gier. Przeglądając testy wykonane w sieci, można zauważyć, że każda gra reaguje inaczej z różnymi rodzajami dysków. U mnie tytuł Crysis (plansza Island), ładował się na OCZ V2 (pierwsze uruchomienie po restarcie systemu) w czasie 23 sekund.

Strona 3 z 4 <<<1234>>>