2007-04-02 10:46
Autor: Jolly Roger
16

EVGA nForce 680i LT SLI

Strona 1 - Wstęp

WSTĘPWydawałoby się, że C2D jest już dostępny na rynku na tyle długo, że producenci płyt pod ten procesor zaprezentowali już wszystko co było jeszcze do niedawna skrywane. Tym bardziej zdziwiło mnie gdy pewnego dnia zapukał do mych drzwi kurier wręczając sporej wielkości paczkę, w której znajdował się produkt marki EVGA. Na pierwszy rzut oka pudełko do złudzenia przypominało opakowanie niedawno już testowanego egzemplarza na nForce 680i SLI. Czyżby ta sama płyta, przez pomyłkę, trafiła do mnie po raz wtóry? Nic bardziej mylnego – dostarczony mi produkt to zupełnie nowa konstrukcja, różniąca się zasadniczo od swego starszego brata. Czy nowe w tym przypadku oznacza lepsze? Przekonacie się czytając recenzję EVGA nForce 680i LT SLI.


LT - czyli co wyciętoSkrót LT nieodłącznie kojarzy się ze zubożoną wersją. Czy to w przypadku kart graficznych, czy płyt głównych, wiadomo, że cięcia w architekturze zostały wprowadzone. Niewiadomą pozostaje jedynie zakres tychże. W prześledzeniu różnic pomiędzy pełnym nForce 680i SLI, a nieco okrojoną wersją pomocna będzie poniższa tabelka:


Na pierwszy rzut oka, 3 zmiany wydają się najistotniejsze. Pierwszą z nich jest brak obsługi dodatkowego portu PCI-E x8, który, wg zapewnień nVidii, ma w przyszłości odpowiadać za obsługę trzeciej karty graficznej, mającej zajmować się obliczaniem fizyki w grach. W chwili obecnej to trzecie złącze jest praktycznie zupełnie bezużyteczne. Nie wiadomo również, czy w przyszłości uświadczymy gier, które będą w stanie skorzystać z dobrodziejstwa tego typu akceleratorów odciążających procesor.

W kwestii RAMu, w wersji LT oficjalnie obsługiwane są moduły z EPP, lecz tylko do DDR2 800. Po raz kolejny nie będziemy mieć zbyt wielkich powodów do zmartwień, jako że bez problemów będzie można ustawić pamięci na poziomie DDR2 1000 lub więcej.

Wszystkie te cięcia, połączone z brakiem drugiej karty sieciowej i dwóch portów USB, spowodowały dosyć znaczną obniżkę ceny modelu referencyjnego do kwoty 199 $. Wg zapewnień otrzymanych od agencji Tabasco, cena brutto dla użytkownika końcowego powinna wynosić około 770 zł w chwili premiery. Po nasyceniu się rynku cena zapewne spadnie do poziomu ~700 zł.

Strona 1 z 10 12345...10>>>