2007-04-02 10:46
Autor: Jolly Roger
16

EVGA nForce 680i LT SLI

Strona 10 - Podsumowanie

Podsumowanie


EVGA nForce 680i LT SLI to płyta która wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie. Cięcia w architekturze nie okazały się aż tak bardzo znaczące, a cena spadła do akceptowalnego poziomu, co czyni tę płytę bardziej dostępną dla użytkowników planujących zbudować zestaw wykorzystujący dwie karty graficzne w trybie SLI x16. Oczywiście 770 zł dla użytkownika końcowego nie jest niską kwotą, przy czym trzeba zaznaczyć, że topowe rozwiązania nigdy do tanich nie należały. Dodatkowo na cenę przekłada się brak konkurencji, bo de facto nForce 680 takowej nie posiada, no chyba że przez konkurencję rozumiemy starsze egzemplarze na nForce 590 SLI.

Pod względem wydajności jest również dobrze – ogólnie nieco słabiej niż P965, ale różnice nie są drastyczne. Największą czkawką płycie odbija się Win RAR, który za nic w świecie nie chce działać tak szybko jak na chipsetach Intela. nForce 680i LT SLI odrabia również zaległości do P965 pod względem wyników w RAID. Nowsze biosy i sterowniki powinny w przyszłości jeszcze bardziej zmniejszyć dystans tego chipsetu po ICH8R.


Ładnie wypadł test OC – w pełni stabilne FSB 450 MHz jest wartością nieosiągalną dla wielu płyt, a referencyjna konstrukcja EVGA (na wczesnym biosie) poradziła tu sobie bez najmniejszych problemów. Nie zanotowałem żadnych „dziur” w FSB, więc jest spora szansa, że i pozostali użytkownicy też się na takowe nie natkną (chociaż to często zależy od pozostałego sprzętu). Przy zbyt mocno podkręconych pamięciach płyta budziła się do życia z ustawieniami fabrycznymi, więc jest możliwość uniknięcia zabawy zworką clear CMOS w przypadku gdy przesadzimy z żyłowaniem modułów. Przy zbyt wysokim FSB często trzeba było resetować ustawienia biosu manualnie.

Na chłodzenie płyty można spojrzeć dwojako, dochodząc do wniosku, że egzemplarz za 770 zł powinien mieć rozbudowane radiatory z rurkami heat-pipes, aby oszczędzić naszym biednym uszom od hałasu. Z drugiej jednak strony, NF680i wytwarza takie ilości ciepła, że pasywne chłodzenie niezbyt dobrze radzi sobie po podkręceniu FSB i zastosowanie chłodzenia aktywnego jest już koniecznością. Dobrą nowiną jest to, że po odpowiednim ustawieniu wiatraczków w biosie możemy cieszyć się względną ciszą, a układy sterujące nadal będą co najwyżej ciepłe.

Jako podstawa komputera dla gracza pragnącego zaprząc do pracy dwie najszybsze karty w trybie SLI, EVGA nForce 680i LT nadaje się wyśmienicie – szybka w 3D, stabilna, nie przegrzewa się i nie zabija już ceną. Jeżeli ktoś myśli o zakupie płyty dla pojedynczej karty graficznej, to swojego wyboru powinien dokonać wśród produktów na P965.

Dla
EVGA nForce 680i LT


EVGA nForce 680i LT SLI
    Zalety
  • 2 x PCI-E x16

  • rozbudowany BIOS

  • bardzo dobre OC

  • dobre rozplanowanie elementów na PCB

  • niezależne taktowanie pamięci od FSB

  • obsługa modułów z EPP
    Wady
  • cena mogłaby być, mimo wszystko, nieco niższa





Serdeczne podziękowania dla agencji Tabasco za dostarczenie płyty EVGA.



Zaprojektowane przez nVidia

"Zaprojektowane przez NVIDIA" - to program, w ramach którego powstają rozwiązania oferujące najwyższą wydajność i spełniające najbardziej rygorystyczne normy. Inżynierowie NVIDII, którzy dotychczas pracowali przy projektowaniu m.in. układów graficznych GeForce oraz chipsetów nForce, stworzyli referencyjny model płyty głównej z układem nForce 680i LT SLI. Płyty główne "Zaprojektowane przez NVIDIA" pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości najnowszych układów graficznych NVIDIA GeForce. Ponadto wykorzystują one wszystkie funkcje oprogramowania NVIDIA - w tym narzędzi do monitorowanie i optymalizacji pracy - nTune oraz MediaShield. Dodatkowo NVIDIA zapewnia również dopracowany BIOS i sterowniki, które umożliwiają uzyskanie najwyższej wydajności i stabilności pracy.

Strona 10 z 10 <<<1...678910